BIBLIOTEKA

GODZINY OTWARCIA
od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00 - 14.00
Bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 80 w Poznaniu: 
mgr Zbigniew Macudziński
Zasady funkcjonowania biblioteki w stanie epidemicznym 
Sporządzono na podstawie wytycznych instytucji nadrzędnych (Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Biblioteki Narodowej) oraz dostosowano do zadań biblioteki szkolnej.
1. Bibliotekarz przebywa w bibliotece w maseczce ochronnej i rękawiczkach.
2. Zostaje zachowana bezpieczna odległość pomiędzy pracownikami oraz użytkownikami biblioteki minimum 1,5 metra.
3. Biblioteka co godzinę zostaje gruntownie przewietrzona oraz regularnie czyści się powierzchnie wspólne, z których stykają się użytkownicy.
4. Godziny pracy biblioteki zostają dostosowane do aktualnych potrzeb. Wyznaczono godziny przyjmowania zwrotów oraz wypożyczeń książek.
5. Użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie jest ograniczone. W bibliotece zostaje stworzony punkt wypożyczeń oraz przyjmowania książek.
6. W celu zamówienia książek preferowany jest kontakt przez platformę Office365 lub dziennik elektroniczny Librus.
7. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
8. Nauczyciel bibliotekarz powiadamia rodziców i uczniów przez dziennik elektroniczny Librus o terminach zwrotu podręczników i książek.
9. Nauczyciel bibliotekarz za pomocą dziennika elektronicznego przypomina rodzicom zasady zwrotu podręczników oraz informuje ich o dostosowaniu regulaminu wypożyczeń i zwrotów do zachowania w sytuacji epidemicznej.
10. W celu uniknięcia grupowania się osób, książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców według ustalonego przez dyrektora i nauczyciela bibliotekarza harmonogramu.
11. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach.
12. Osoby dokonujące zwrotu książek i podręczników muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania zbiorów: zdawanie książek i podręczników będzie odbywać się według określonego harmonogramu, punkt przyjęć zlokalizowany będzie przy wejściu do szkoły od strony boiska.
13. Kwarantannie, która trwa 24 godziny podlegają wszystkie materiały biblioteczne. W tym czasie książki przechowywane są w wydzielonym pomieszczeniu.
14. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych książek/podręczników.
15. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia korona wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, zachowuje się kwarantannę na 10 do 14 dni i wyłączeniem z użytkowania biblioteki szkolnej.
W związku z zamknięciem szkół i bibliotek publicznych uczniowie mają utrudniony dostęp do książek, również lektur potrzebnych w nauce zdalnej. Niektóre z tych książek można znaleźć w sieci za darmo. Poniżej przedstawiam kilka stron z lekturami. Zachęcam do sprawdzenia oferty bibliotek cyfrowych.


WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do tegorocznej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i w ramach tego programu biblioteka SP80 będzie mogła zrealizować zakup książek, w tym nowości wydawniczych i lektur na kwotę 15000 zł.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Współpracujemy z 
Filią 12/46 Biblioteki Raczyńskich
ul. Arciszewskiego 27

godziny otwarcia: 
od poniedziałku do piątku: 9:00 - 19:00


WYNIKI KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
DLA UCZNIÓW KLAS 1-3
Dnia 23 maja został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klas I-III na ,Najładniejszą zakładkę do książki” . 
Uczniowie wykonali bardzo ładne prace . Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

Laureaci:
I miejsce- Nicole Gellert , Mikołaj Kociałkowski, Maks Kamiński,

Wyróżnienia – Stanisław Kalinowski, Maria Bilska, Natalia Czapracka, Kornelia Ziemkiewicz

DARMOWE E-BOOKI i AUDIOBOOKI

Jeżeli zabrakło dla Ciebie egzemplarza lektury...
Albo wolisz czytać w formie elektronicznej...
A może słuchać audiobooka...
Tutaj znajdziesz niektóre pozycje.Odnośniki do niektórych książek na wolnelektury.pl:

NOWOŚCI:
Uczniu, rodzicu, nauczycielu!
Zaproponuj, jakie książki powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej.
Czekamy na Twoje propozycje.
Ważne: wypełnij pola oznaczone *