Szkolne Koło Wolontariatu

Pobierz pliki

Opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu są: p. Regina Gattner i p. Alina Muszyńska

Zbiórka słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Poznaniu

Zgodnie z naszą kilkunastoletnią już szkolną tradycją, także w tym roku, przeprowadziliśmy zbiórkę słodyczy dla naszych rówieśników z Państwowego Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu. Akcja została przeprowadzona przez Szkolne Koło Wolontariatu. Przez cały tydzień uczniowie odwiedzali wszystkie klasy i zbierali przyniesione słodkości. Społeczność „Osiemdziesiątki” jak zwykle nie zawiodła! Udało się zebrać tyle, że zapełniliśmy 12 siatek! Czekolady, batoniki, lizaki, wafelki, bombonierki i inne łakocie trafiły już do odbiorców, do podopiecznych Domu Dziecka.
Wierzymy, że wywołają one uśmiech i podarują odrobinę radości!
Dziękujemy za Wasze wielkie, otwarte na pomoc serca!
Szkolne Koło Wolontariatu

PomocToMoc

Działalność rozpoczęliśmy już we wrześniu. Głowy wolontariuszy okazały się pełne pomysłów na to, co dobrego możemy zrobić dla innych. Niestety, wiele cennych pomysłów musieliśmy odsunąć w czasie, ze względu na pandemię COVID….

Jako Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczęliśmy współpracę z CREO w Poznaniu (Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej). Liczymy na to, że współpraca będzie owocna, pomoże nam lepiej wywiązywać się z zaplanowanych działań!

Pierwsza przeprowadzona przez nas akcja wiązała się ze Światowym Dniem Zwierząt – uczciliśmy go zbiórką karmy dla zwierząt. Wśród uczniów naszej szkoły nie brakuje miłośników zwierząt, dlatego też efekty przerosły nasze oczekiwania! Karma dla psów i kotów, a także specjalne dla zwierząt zabawki zostały przekazane Fundacji ANIMAL SECURITY w Poznaniu, niosącej pomoc opuszczonym zwierzakom. Wybór beneficjenta zbiórki podyktowany był m.in. tym, że jeden z naszych wolontariuszy udziela się systematycznie w tejże Fundacji!

Z kolei zorganizowane w naszej szkole obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień stały się dla naszych wolontariuszy okazją do zaangażowania się w to dzieło! Do pokazania, że drobne, życzliwe gesty są miarą wielkości człowieka!

Jakby przedłużając Dzień Życzliwości, jako wolontariusze weszliśmy w organizację Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego 3 grudnia. Zaczęliśmy już wcześniej; najpierw uczniowie klas 4-8 wykonywali prace plastyczne poświęcone osobom niepełnosprawnym, czemu towarzyszyła rozmowa o takich osobach, o ich problemach, o przezwyciężaniu własnej słabości…. Prace uczniów wolontariusze wyeksponowali w holu szkoły. Tam też, jako niemy znak postawiliśmy wózek inwalidzki i kule. Na wózku położyliśmy karton, do którego zbieraliśmy materiały plastyczne (plastelina, krepa, papier kolorowy i podobne) dla dzieci ze szkoły specjalnej „Otwarte Drzwi” w Poznaniu. I tym razem nie zawiedliśmy się na otwartych sercach naszych uczniów! Uczniowie młodszych klas na lekcjach wychowawczych rozmawiali o osobach niepełnosprawnych, obejrzały filmiki na ten temat rekomendowane przez CREO.

Ponieważ w życiu ważne są chwile, te miłe w szczególności, wolontariusze postanowili sprawić przyjemność najmłodszym naszym uczniom, organizując dla nich Andrzejki. Przez czwartą falę COVID, musieliśmy dość znacznie ograniczyć zabawę, ale i tak wizyta wróżek i wróża w klasach od Oddziału Przedszkolnego do kl. III, przyniosła dzieciom wiele radości!

Pisząc o okazjonalnych akcjach, nie możemy zapomnieć o pracy systematycznej, cotygodniowej, miesięcznej, rocznej. Do takiej należy niewątpliwie:
- nadzór nad zbiórką plastikowych nakrętek dla małej, chorej Lilki
- nadzór nad skrzyneczkami menstruacyjnymi w dziewczęcych toaletach.

W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu
Regina Gattner i Alina Muszyńska
Szkolne Koło Wolontariatu organizuje na terenie szkoły (w holu szkoły) zbiórkę karmy dla zwierząt, którą zawieziemy do wybranego schroniska.
Zbieramy: karmę suchą, puszki, a także legowiska, zabawki dla zwierząt itp.
Zbiórkę zaczynamy od poniedziałku 04.10.2021r.

Przyłącz się do akcji!
BĄDŹ WIELKI! ZBIERAJ PLASTIKOWE NAKRĘTKI!
POMÓŻMY
LILCE
STANĄĆ NA NÓŻKI

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej Szkoły do wzięcia udziału w zbiórce plastikowych nakrętek.
Liliana Kornaga ma niecałe 2 latka, urodziła się z bardzo rzadką chorobą – wrodzonym obustronnym niedorozwojem kości udowych. Żeby dziewczynka mogła chodzić potrzebne są skomplikowane operacje wykonywane jedynie za granicą! Niestety, jest to bardzo kosztowne i nierefundowane z NFZ.
Cała nadzieja we wszystkich ludziach dobrej woli, którzy zechcą pomóc Lilce!!!
Przyłącz się do akcji!