XX Drużynowy Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Poznaniu

Relacja z z XX Drużynowego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Poznaniu dla uczniów klas drugich - Wydanie specjalne: Spacerek po Poznaniu.

Obejrzyj tutaj >>>>

Trochę historii, tak to się zaczęło…

Wiele, wiele lat temu nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 80 p. Magdalena Baranowska wpadła na pomysł zorganizowania konkursu wiedzy o Poznaniu dla uczniów klas najmłodszych. Był to czas, gdy o ksero czy komputerze nikt nie marzył. Wszystkie zadania napisane były ręcznie na kartce w kratkę, rebusy narysowane i pokolorowane kredkami, a krzyżówki dla każdej drużyny przygotowane z użyciem kalki. Konkurs odbywał się co 3 lata. Brali w nim udział jednego dnia uczniowie ze wszystkich klas pierwszych, kolejnego dnia reprezentanci klas drugich i w końcu zespoły klas trzecich. Kibicowali- zresztą fantastycznie- koleżanki i koledzy z klasy. Atmosfera była świetna, momentami skupienie i cisza, a momentami okrzyki, brawa i skandowane hasła zachęcające do walki. Były również transparenty i pompony, jak na prawdziwych zawodach, o najwyższą stawkę. Gdy (wiele lat później) opiekująca się grunwaldzkimi szkołami metodyk p. Magdalena Łagodzińska zaproponowała, aby każda szkoła przygotowała jakiś konkurs dla uczniów klas najmłodszych, my zdecydowaliśmy się na nasz sprawdzony konkurs „poznański”. Przybyło pytań, poszerzyliśmy zakres wiedzy o gwarę poznańską, uatrakcyjniliśmy stronę graficzną konkursu. Ustaliliśmy również, że uczestnikami konkursu będą uczniowie klas drugich.

I tak jest nadal. Uczniowie do dziś zadziwiają nas swoją wiedzą, umiejętnościami i ambicją. Do dziś jest z nami autorka i pomysłodawczyni konkursu p. Magdalena Maciejewska (Baranowska), wiernie nam towarzyszy p. Magdalena Łagodzińska, przez wiele lat współorganizatorką konkursu była p. Kinga Dratwińśka oraz przez 20 lat współtworzyła go p. Ewa Szczepańska.

W tym nietypowym roku, gdy wiele lekcji odbyło się przez Internet, formuła konkursu musiała ulec zmianie. Stery przejęły p. Ewa Nowak- Janaszewska i p. Katarzyna Maciejewska. Nie było współzawodnictwa drużyn na terenie SP80. Zaproponowaliśmy „Spacerek po Poznaniu”, którego efektem były wykonane przez uczniów prace plastyczne połączone z prezentacją. Wierzymy, że warto było się potrudzić, a przedstawienie swoich prac było powodem radości i satysfakcji dla wszystkich uczestników.

Patronat nad konkursem przejęło Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Zmaganiom uczniów klas drugich podczas XX Drużynowego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Poznaniu przyglądali się, gratulując wspaniałych pomysłów, p. Aldona Rożnowska- Dyrektor SP80, p. Krzysztof Gmerek- Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz p. Ewa Nowak- Janaszewska, p. Magdalena Maciejewska i p. Ewa Szczepańska.

Wszystkim uczestnikom- uczniom, nauczycielom, opiekunom, rodzicom- dziękujemy za udział i pozdrawiamy. Spacerujcie uliczkami naszego miasta, podziwiajcie jego piękno i dbajcie o miejsca, w których funkcjonujecie na co dzień.

Ewa Szczepańska