WOLONTARIAT SP80

Szkolne Koło Wolontariatu

Opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu są: p. Regina Gattner i p. Alina Muszyńska

Zbiórka słodyczy dla dzieci z domu dziecka

Dzięki współpracy z CREO (Centrum Regionalnej Edukacji Obywatelskiej) w Poznaniu nasza Szkoła została zakwalifikowana do udziału w Szkolnym Budżecie Obywatelskim. Dzięki temu, wiemy już, że otrzymamy w ramach oferowanego przez Miasto Poznań budżetu 6000,- zł do wykorzystania praktycznie na dowolny cel!!!
Celem projektu jest m.in. wzrost zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne w samorządach Metropolii Poznań.
Grupa naszych szkolnych aktywistów wzięła już udział w warsztatach na temat SBO, o koniecznych procedurach z nimi związanych.

Szczegóły SBO:
- każdy uczeń i pracownik szkoły może zgłosić własny projekt/y (max 3) na rzecz szkoły w kwocie nieprzekraczającej 6000,- zł (może to być oczywiście kwota niższa);
- termin składania wniosków upływa 25.04.2024r.;
- w terminie 26-30 kwietnia nastąpi zaopiniowanie wniosków przez wyznaczonych n-li i Dyrekcję szkoły;
- kolejny etap to ogłoszenie listy projektów i czas na szeroko pojętą ich reklamę przez wnioskodawców;
- głosowanie, w którym wezmą udział wszyscy uczniowie i pracownicy naszej Szkoły, odbędzie się 17 maja 2024r.
- ogłoszenie wyników nastąpi 20 maja 2024r.
- realizacja projektu przewidywana jest do 31.10.2024r.


Osoby, które mają pomysł na upiększenie szkoły, na sprawienie, że będzie bardziej przyjazna i zachęcająca do przebywania w niej proszeni są do wzięcia udziału w projekcie!!!

Masz pomysł? Opisz go!
1. Nazwa projektu np. „Zakup 6 kolorowych krzesełek do sali xxxd”, napisz swoje imię i nazwisko i klasę.
2. Znajdź takie krzesełka w internecie i ich cenę wraz z dostawą np. 1 krzesełko kosztuje 250,- zł , to daje 1500,-zł + 230 dostawa= Razem wartość projektu wynosi 1730,- zł
3. Koszt nie musi osiągnąć maksymalnej kwoty, możemy zrealizować większą ilość projektów, ale całość budżetu nie może przekroczyć 6 tyś.!!!
4. Zapisz link do zakupów, tak żeby każdy mógł je zobaczyć
5. Krótko uzasadnij przydatność swojego projektu, co on da innym, jakie korzyści przyniesie wszystkim.
6. Po uzyskaniu pozytywnej opinii nauczycieli odpowiedzialnych za projekt i Dyrekcji przygotuj się do zareklamowania pomysłu, np. poprzez plakaty.
7. Głosowanie pokaże, czy innym też się to podoba!

Uwaga!
Pamiętajmy jednak, że jeżeli najwięcej głosów otrzyma projekt o wartości np. 3200,-zł, a na drugim miejscu będzie projekt za 4100,-zł, to niestety ten drugi odpada i w jego miejsce wejdzie kolejny projekt, którego wartość łącznie z pierwszym nie przekroczy 6000,-zł!

Patronat nad projektem SBO w naszej Szkole przejął Samorząd Szkolny wraz z Szkolnym Kołem Wolontariatu.
Na wszelkie pytania i wątpliwości odpowie Wam Alina Muszyńska – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu. Można do mnie podejść lub skontaktować się poprzez librusa!

Wykorzystajmy szansę na zrobienie czegoś pozytywnego dla naszej Szkoły! Zmieńmy ją, upiększmy! Czekamy na Wasze pomysły!


Opiekunowie SU i SKW
„Człowieka trzeba mierzyć miarą serca – sercem” (św. Jan Paweł II)
Serce uczniów, rodziców oraz pracowników naszej szkoły z pewnością jest wrażliwe i otwarte na potrzebujących. Po raz kolejny bowiem owoce zbiórki, tym razem dla dzieci z domu dziecka, okazały się bardzo duże. Zebraliśmy mnóstwo słodkich niespodzianek, a dodatkowo przygotowaliśmy jeszcze kolorowe kartki. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu mieli pełne ręce pracy przy zbieraniu, segregowaniu i pakowaniu ciastek, czekolad, cukierków, batoników,… Ufamy, że na twarzach obdarowanych dzieci zagości uśmiech, a w sercu radość.
Regina Gattner
Katarzyna Maciejewska
Alina Muszyńska

Zbiórka karmy i innych akcesoriów dla psów i kotów ze schroniska w Skałowie

Szkolne Koło Wolontariatu nowy rok postanowiło rozpocząć zbiórką karmy i innych akcesoriów dla psów i kotów ze schroniska. Jak zwykle, nie zawiedliśmy się na dobrych, kochających bezdomne czworonogi ludziach! Społeczność SP80 spisała się wspaniale! Dary zostały przekazane do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie k/Kostrzyna.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!!!

Zbiórka karmy dla kotów – historii ciąg dalszy….

Jak wszyscy pamiętamy, w lutym tego roku wzięliśmy udział w zbiórce karmy i innych artykułów dla kotów. Akcję zainicjował Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, a w szkole koordynację przejęło Szkolne Koło Wolontariatu. O przebiegu akcji informowaliśmy już wcześniej.
Udział w akcji i nasza ofiarność zostały nagrodzone! Z Urzędu Miasta otrzymaliśmy podziękowania oraz miłe podarunki! Kolorowe książeczki dla młodszych czytelników zasilą zbiory szkolnej biblioteki, natomiast gry planszowe trafią do świetlicy oraz na stoliki na szkolnych korytarzach – pozwolą uczniom uatrakcyjnić szkolne przerwy! Bardzo dziękujemy za sympatyczną niespodziankę!
Szkolne Koło Wolontariatu

Zbiórka słodyczy dla dzieci z domu dziecka

Chociaż czasy są coraz trudniejsze i wszyscy staramy się żyć oszczędnie, w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, udało nam się przeprowadzić z wielkim sukcesem zbiórkę słodyczy dla naszych rówieśników z Państwowego Domu Dziecka przy ul. Pamiątkowej w Poznaniu.
Społeczność SP80 jak zawsze nie zawiodła! Każdego dnia przybywało słodkości: czekoladowe zajączki, wielkanocne jajka, czekolady, wafelki, ciasteczka i inne delikatesy! A najwięcej było w tym naszych dobrych serduszek, które chciały się dzielić! Mamy nadzieję, że ofiarność nas wszystkich przywoła uśmiechy na twarzach dzieci, którym w życiu mniej się poszczęściło…
Wszystkim ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy!
„Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” 
(autor nieznany)

Szkolne Koło Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu - Podsumowanie I półrocza

         Młodzi wolontariusze z SP80 mają przed sobą ambitne plany. Chcą pomagać, zauważają tych, którzy pomocy potrzebują!
Wśród potrzebujących znalazły się bezdomne czworonogi. To dla nich zorganizowaliśmy w październiku pierwszą zbiórkę: karmy i innych akcesoriów. Po udanej akcji, kilka dużych worków zostało przewiezionych do schroniska w Przyborówku koło Szamotuł. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu tak dużej liczby uczniów udało nam się choć trochę poprawić los bezdomnych zwierząt!
        Kolejną akcją wolontariuszy było zaangażowanie się w współorganizację Dnia Życzliwości, który staje się w naszej szkole tradycją!
       Największym wyzwaniem tego półrocza okazała się realizacja projektu „Trochę wiosny jesienią”. Projekt ów zakładał zorganizowanie Koncertu Piosenki Biesiadnej oraz przygotowanie kartek z życzeniami i drobnego upominku dla pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu przy ul. Sielskiej 13. Przygotowanie i realizacja możliwe było tylko i wyłącznie dzięki współpracy z CREO w Poznaniu (Centrum Regionalne Edukacji Obywatelskiej). To właśnie CREO dofinansowało nasz projekt kwotą tysiąca złotych! Dzięki finansowemu wsparciu mogliśmy zakupić materiały plastyczne oraz efektowne saszetki z pachnącą lawendą jako podarunek dla pań z Domu Opieki.
       Sporo czasu zajęło wolontariuszom przygotowanie ok. 100 kartek z życzeniami – wszystkie były skierowane dla konkretnych pań, z podaniem ich imion. Tak samo każda koperta odręcznie zaadresowana i pięknie ozdobiona. Ileż było przy tej pracy radości i entuzjazmu młodych ludzi! Aż miło było na to patrzeć! Grupa chętnych wolontariuszy przygotowywała się także do występu artystycznego. Wybraliśmy repertuar specjalnie pod kątem starszych pań: „Przybyli ułani pod okienko”, „Szła dzieweczka do laseczka” czy „Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody” to tylko niektóre z nich. Dodatkowo starsze koleżanki i kolegów wsparły uczennice z klasy IIIa, które zaśpiewały piosenkę Katarzyny Sobczyk „O mnie się nie martw” oraz uczniowie z Oddziału Przygotowawczego z klasy 6O2, którzy przygotowali piosenkę w języku ukraińskim. Całość, nie chwaląc się wyszła wspaniale! Podopieczne Domu Opieki przyjęły nas bardzo serdecznie i jak wiemy z zaufanych źródeł, były bardzo zadowolone zarówno z naszego występu jak i przygotowanych przez nas życzeń i upominków!
Wszyscy byliśmy z siebie bardzo dumni, że mogliśmy okazać troskę i życzliwość osobom, które są najczęściej bardzo samotne i pozbawione bliskich …..
      Jakby w nagrodę naszych dokonań, mogliśmy 5 grudnia świętować Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tak na bogato, razem z całą społecznością szkolną! CREO w Poznaniu sfinansowało nam zakup przeszło 13 kilogramów cukierków, a my do każdego przygotowaliśmy zawieszkę z hasłem „WOLONTARIAT – DOBRO POWRACA”! Wolontariusze poczęstowali słodkim cukierkiem wszystkich uczniów i pracowników szkoły! Było nam naprawdę miło!
       Przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy kolejną akcję skierowaną konkretnie dla jednej osoby – małego Tymka, dla którego cały czas zbieramy w szkole plastikowe nakrętki na konieczną chłopcu rehabilitację. Początkowo miała to być akcja tylko VI klas, ale nie wiadomo jak, liczba chętnych do przyłączenia się objęła klasy IV-VIII. Świąteczne życzenia dotarły do naszego podopiecznego, który także zrewanżował się nam życzeniami!

Opiekunowie SKW
Regina Gattner i Alina Muszyńska

Zbiórka karmy dla schroniska 

Dzień Życzliwości

Projekt "Trochę wiosny jesienią"

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Świąteczne kartki dla Tymka i piękne życzenia dla nas od niego!

Zbiórka słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Poznaniu

Zgodnie z naszą kilkunastoletnią już szkolną tradycją, także w tym roku, przeprowadziliśmy zbiórkę słodyczy dla naszych rówieśników z Państwowego Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu. Akcja została przeprowadzona przez Szkolne Koło Wolontariatu. Przez cały tydzień uczniowie odwiedzali wszystkie klasy i zbierali przyniesione słodkości. Społeczność „Osiemdziesiątki” jak zwykle nie zawiodła! Udało się zebrać tyle, że zapełniliśmy 12 siatek! Czekolady, batoniki, lizaki, wafelki, bombonierki i inne łakocie trafiły już do odbiorców, do podopiecznych Domu Dziecka.
Wierzymy, że wywołają one uśmiech i podarują odrobinę radości!
Dziękujemy za Wasze wielkie, otwarte na pomoc serca!
Szkolne Koło Wolontariatu

PomocToMoc

Działalność rozpoczęliśmy już we wrześniu. Głowy wolontariuszy okazały się pełne pomysłów na to, co dobrego możemy zrobić dla innych. Niestety, wiele cennych pomysłów musieliśmy odsunąć w czasie, ze względu na pandemię COVID….

Jako Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczęliśmy współpracę z CREO w Poznaniu (Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej). Liczymy na to, że współpraca będzie owocna, pomoże nam lepiej wywiązywać się z zaplanowanych działań!

Pierwsza przeprowadzona przez nas akcja wiązała się ze Światowym Dniem Zwierząt – uczciliśmy go zbiórką karmy dla zwierząt. Wśród uczniów naszej szkoły nie brakuje miłośników zwierząt, dlatego też efekty przerosły nasze oczekiwania! Karma dla psów i kotów, a także specjalne dla zwierząt zabawki zostały przekazane Fundacji ANIMAL SECURITY w Poznaniu, niosącej pomoc opuszczonym zwierzakom. Wybór beneficjenta zbiórki podyktowany był m.in. tym, że jeden z naszych wolontariuszy udziela się systematycznie w tejże Fundacji!

Z kolei zorganizowane w naszej szkole obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień stały się dla naszych wolontariuszy okazją do zaangażowania się w to dzieło! Do pokazania, że drobne, życzliwe gesty są miarą wielkości człowieka!

Jakby przedłużając Dzień Życzliwości, jako wolontariusze weszliśmy w organizację Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego 3 grudnia. Zaczęliśmy już wcześniej; najpierw uczniowie klas 4-8 wykonywali prace plastyczne poświęcone osobom niepełnosprawnym, czemu towarzyszyła rozmowa o takich osobach, o ich problemach, o przezwyciężaniu własnej słabości…. Prace uczniów wolontariusze wyeksponowali w holu szkoły. Tam też, jako niemy znak postawiliśmy wózek inwalidzki i kule. Na wózku położyliśmy karton, do którego zbieraliśmy materiały plastyczne (plastelina, krepa, papier kolorowy i podobne) dla dzieci ze szkoły specjalnej „Otwarte Drzwi” w Poznaniu. I tym razem nie zawiedliśmy się na otwartych sercach naszych uczniów! Uczniowie młodszych klas na lekcjach wychowawczych rozmawiali o osobach niepełnosprawnych, obejrzały filmiki na ten temat rekomendowane przez CREO.

Ponieważ w życiu ważne są chwile, te miłe w szczególności, wolontariusze postanowili sprawić przyjemność najmłodszym naszym uczniom, organizując dla nich Andrzejki. Przez czwartą falę COVID, musieliśmy dość znacznie ograniczyć zabawę, ale i tak wizyta wróżek i wróża w klasach od Oddziału Przedszkolnego do kl. III, przyniosła dzieciom wiele radości!

Pisząc o okazjonalnych akcjach, nie możemy zapomnieć o pracy systematycznej, cotygodniowej, miesięcznej, rocznej. Do takiej należy niewątpliwie:
- nadzór nad zbiórką plastikowych nakrętek dla małej, chorej Lilki
- nadzór nad skrzyneczkami menstruacyjnymi w dziewczęcych toaletach.

W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu
Regina Gattner i Alina Muszyńska
BĄDŹ WIELKI! ZBIERAJ PLASTIKOWE NAKRĘTKI!
POMÓŻMY
LILCE
STANĄĆ NA NÓŻKI

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej Szkoły do wzięcia udziału w zbiórce plastikowych nakrętek.
Liliana Kornaga ma niecałe 2 latka, urodziła się z bardzo rzadką chorobą – wrodzonym obustronnym niedorozwojem kości udowych. Żeby dziewczynka mogła chodzić potrzebne są skomplikowane operacje wykonywane jedynie za granicą! Niestety, jest to bardzo kosztowne i nierefundowane z NFZ.
Cała nadzieja we wszystkich ludziach dobrej woli, którzy zechcą pomóc Lilce!!!
Przyłącz się do akcji!
Kliknij, aby edytować treść...