BIBLIOTEKA

GODZINY OTWARCIA
od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00 - 14.00
Bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 80 w Poznaniu: 
mgr Zbigniew Macudziński

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024

Informujemy, że od stycznia 2021 roku biblioteka szkolna wzbogaciła się o program do obsługi biblioteki e-Biblioteka Librus. Jest to program zintegrowany z naszym szkolnym dziennikiem elektronicznym Librus, więc automatycznie, każdy kto ma dostęp do Librusa może korzystać z programu e-Biblioteka. Można tam sprawdzić, które książki wypożyczyliśmy, kiedy musimy je oddać, możemy przeglądać jakie książki są w bibliotece i zarezerwować wypożyczenie. Instrukcja logowania w zakładce Biblioteka/e-Biblioteka

Zapraszamy do wirtualnej biblioteki SP80!

Uwaga! Na tę chwilę w programie znajduje się tylko część księgozbioru, ale regularnie są dodawane kolejne.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do tegorocznej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i w ramach tego programu biblioteka Szkoły Podstawowej nr 80 zrealizowała zakup wyposażenia biblioteki (regałów na książki) oraz książek, szczególnie nowości wydawniczych oraz lektur na kwotę 15000 zł.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2021-2025, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek”
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 80 w Poznaniu bierze udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych, były przekazywane Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów.
W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:

  • książka „Pierwsze abecadło,
  • broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),
  • materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”.

Dzieci z naszej szkoły otrzymały Wyprawkę podczas uroczystości pasowania na czytelnika w bibliotece szkolnej.
Poniżej przedstawiam kilka stron z bibliotekami cyfrowymi, gdzie znajdziemy także lektury szkolne. Zachęcam do sprawdzenia oferty bibliotek cyfrowych.


WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe. 

Współpracujemy z 
Filią 12/46 Biblioteki Raczyńskich
ul. Arciszewskiego 27

godziny otwarcia: 
od poniedziałku do piątku: 9:00 - 19:00

DARMOWE E-BOOKI i AUDIOBOOKI

Jeżeli zabrakło dla Ciebie egzemplarza lektury...
Albo wolisz czytać w formie elektronicznej...
A może słuchać audiobooka...
Tutaj znajdziesz niektóre pozycje.Odnośniki do niektórych książek na wolnelektury.pl:

Uczniu, rodzicu, nauczycielu!
Zaproponuj, jakie książki powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej.
Czekamy na Twoje propozycje.
Ważne: wypełnij pola oznaczone *