BIBLIOTEKA

GODZINY OTWARCIA
od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00 - 14.00
Bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 80 w Poznaniu: 
mgr Zbigniew Macudziński
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021
Informujemy, że od stycznia 2021 roku biblioteka szkolna wzbogaciła się o program do obsługi biblioteki e-Biblio. Jest to program zintegrowany z naszym szkolnym dziennikiem elektronicznym Librus, więc automatycznie, każdy kto ma dostęp do Librusa może korzystać z programu e-Biblio. Można tam sprawdzić, które książki wypożyczyliśmy, kiedy musimy je oddać, możemy przeglądać jakie książki są w bibliotece i zarezerwować wypożyczenie. Instrukcja logowania w zakładce Biblioteka/e-Biblio

Zapraszamy do wirtualnej biblioteki SP80!

Uwaga! Na tę chwilę w programie znajduje się tylko mała część księgozbioru (około 2000 egzemplarzy, w tym wszystkie nowości), ale regularnie są dodawane kolejne.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek”
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 80 w Poznaniu bierze udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych, były przekazywane Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów.
W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:

  • książka „Pierwsze abecadło,
  • broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),
  • materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”.

Dzieci z naszej szkoły otrzymały Wyprawkę podczas uroczystości pasowania na czytelnika w bibliotece szkolnej.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do tegorocznej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i w ramach tego programu biblioteka Szkoły Podstawowej nr 80 zrealizowała zakup książek, szczególnie nowości wydawniczych oraz lektur na kwotę 15000 zł.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
Zasady funkcjonowania biblioteki w stanie epidemicznym 
Sporządzono na podstawie wytycznych instytucji nadrzędnych (Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Biblioteki Narodowej) oraz dostosowano do zadań biblioteki szkolnej.
1. Bibliotekarz przebywa w bibliotece w maseczce ochronnej i rękawiczkach.
2. Zostaje zachowana bezpieczna odległość pomiędzy pracownikami oraz użytkownikami biblioteki minimum 1,5 metra.
3. Biblioteka co godzinę zostaje gruntownie przewietrzona oraz regularnie czyści się powierzchnie wspólne, z których stykają się użytkownicy.
4. Godziny pracy biblioteki zostają dostosowane do aktualnych potrzeb. Wyznaczono godziny przyjmowania zwrotów oraz wypożyczeń książek.
5. Użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie jest ograniczone. W bibliotece zostaje stworzony punkt wypożyczeń oraz przyjmowania książek.
6. W celu zamówienia książek preferowany jest kontakt przez platformę Office365 lub dziennik elektroniczny Librus.
7. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
8. Nauczyciel bibliotekarz powiadamia rodziców i uczniów przez dziennik elektroniczny Librus o terminach zwrotu podręczników i książek.
9. Nauczyciel bibliotekarz za pomocą dziennika elektronicznego przypomina rodzicom zasady zwrotu podręczników oraz informuje ich o dostosowaniu regulaminu wypożyczeń i zwrotów do zachowania w sytuacji epidemicznej.
10. W celu uniknięcia grupowania się osób, książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców według ustalonego przez dyrektora i nauczyciela bibliotekarza harmonogramu.
11. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach.
12. Osoby dokonujące zwrotu książek i podręczników muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania zbiorów: zdawanie książek i podręczników będzie odbywać się według określonego harmonogramu, punkt przyjęć zlokalizowany będzie przy wejściu do szkoły od strony boiska.
13. Kwarantannie, która trwa 24 godziny podlegają wszystkie materiały biblioteczne. W tym czasie książki przechowywane są w wydzielonym pomieszczeniu.
14. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych książek/podręczników.
15. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia korona wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, zachowuje się kwarantannę na 10 do 14 dni i wyłączeniem z użytkowania biblioteki szkolnej.
W związku z zamknięciem szkół i bibliotek publicznych uczniowie mają utrudniony dostęp do książek, również lektur potrzebnych w nauce zdalnej. Niektóre z tych książek można znaleźć w sieci za darmo. Poniżej przedstawiam kilka stron z lekturami. Zachęcam do sprawdzenia oferty bibliotek cyfrowych.


WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Współpracujemy z 
Filią 12/46 Biblioteki Raczyńskich
ul. Arciszewskiego 27

godziny otwarcia: 
od poniedziałku do piątku: 9:00 - 19:00


WYNIKI KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
DLA UCZNIÓW KLAS 1-3
Dnia 23 maja został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klas I-III na ,Najładniejszą zakładkę do książki” . 
Uczniowie wykonali bardzo ładne prace . Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

Laureaci:
I miejsce- Nicole Gellert , Mikołaj Kociałkowski, Maks Kamiński,

Wyróżnienia – Stanisław Kalinowski, Maria Bilska, Natalia Czapracka, Kornelia Ziemkiewicz

DARMOWE E-BOOKI i AUDIOBOOKI

Jeżeli zabrakło dla Ciebie egzemplarza lektury...
Albo wolisz czytać w formie elektronicznej...
A może słuchać audiobooka...
Tutaj znajdziesz niektóre pozycje.Odnośniki do niektórych książek na wolnelektury.pl:

NOWOŚCI:
Uczniu, rodzicu, nauczycielu!
Zaproponuj, jakie książki powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej.
Czekamy na Twoje propozycje.
Ważne: wypełnij pola oznaczone *