60 lat minęło…

3 listopada 2023 roku Szkoła Podstawowa nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu świętowała sześćdziesiąte urodziny. Zaproszeni goście, pracownicy szkoły oraz uczniowie reprezentujący poszczególne klasy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej tej jubileusz. Po uroczystym wystąpieniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabierali znamienici goście: zastępca Prezydenta Miasta Poznania pan Mariusz Wiśniewski, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty pan Wiesław Banaś, Radny Miasta Poznania pan Tomasz Stachowiak, Poseł Elekt Bartosz Zawieja, Przewodnicząca ZNP pani Małgorzata Kowzan, Sekretarz NSZZ „Solidarność” pani Ewa Zydorek, Przewodnicząca Rady Rodziców SP80 pani Monika Zaremba oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 80 pani Aldona Rożnowska.
         Główną atrakcją części oficjalnej był przepiękny koncert w wykonaniu uczniów, przygotowany przez panią Natalię Sobkowiak – nauczycielkę muzyki. Na początek usłyszeliśmy hymn szkoły „Żyj dla innych”, autorstwa byłej nauczycielki naszej szkoły pani Agaty Kułakowskiej, śpiewany przez klasę 4a. Następnie utwór „Strasznie już być tym królem chcę” z filmu Król Lew, wykonany przez braci Michała i Stanisława Kalinowskich. Elizaveta Filazapovich – uczennica piątego oddziału przygotowawczego zaśpiewała ukraińską piosenkę pod tytułem „Słowik”. Magdalena Stypa – uczennica klasy 5a zaśpiewała utwór „Pół kroku stąd” z filmu Vayana, przy akompaniamencie pani Natalii Sobkowiak. Utwór „Nic dwa razy” w wykonaniu Barbary Książek z klasy 6a to był następny punkt programu, a potem usłyszeliśmy „Pierwszy raz jak sięga pamięć” z filmu Kraina Lodu 2 – w interpretacji Wiktorii Szumnej (8a). Publiczność mogła usłyszeć przepięknie zagrany utwór autorstwa Williama Gillocka pod tytułem „Uliczna kawiarnia” przez rodzeństwo Yevhenię i Bohdana Hryn oraz wykonaną przez samą Yevhenię jazzową etiudę Milana Dvoraka. W tym punkcie programu goście obejrzeli film dokumentalny o historii osiemdziesiątki. Występy zakończyły piosenki „Dni, których nie znamy” w wykonaniu Michała Kalinowskiego i wspólnie odśpiewany przez klasę 5a i wszystkich gości „Hymn Kornelowców”.
          Po „uczcie artystycznej” można było skosztować pysznego tortu urodzinowego. Niektórzy zwiedzali szkołę i przyglądali się zmianom, jakie zaszły w ostatnich latach. W obecności Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania – pana Mariusza Wiśniewskiego oraz Radnych – nastąpiło uroczyste otwarcie nowych boisk sportowych w naszej szkole.
          Po południu odbyły się spotkania absolwentów (często po wielu latach). Była okazja do wspomnień i wzruszeń przy pamiątkowych kronikach oraz zdjęciach. Niektórzy chcieli poczuć się jak za dawnych lat, siadając w swoich salach w towarzystwie nauczycieli. Inni absolwenci zdążyli rozegrać mecz koszykówki, udzielić wywiadu oraz cennych rad swoim młodszym kolegom z SP80, bowiem to właśnie uczniowie klas VIII i VII pomagali w organizacji tego wyjątkowego dnia. Oprowadzali gości po salach, w których można było podziwiać wystawy prezentujące osiągnięcia dzieci oraz piękne dekoracje przygotowane przez panią Beatę Ruszkowską i innych nauczycieli.
          Mamy nadzieję, że wszyscy miło będą wspominać te spotkania łączące kilka pokoleń absolwentów, a nasza szkoła nadal będzie mogła rozwijać piękne zasady wychowywania dzieci w duchu szacunku i wrażliwości dla drugiego człowieka.