AKTUALNOŚCI

Bilety dla uczniów (informacja ZTM Poznań)

W taryfie ZTM Poznań jest dostępna specjalna oferta dla uczniów szkół podstawowych - bilet w cenie 60 zł na całą sieć ważny od 1 października do 30 września następnego roku. Wszystkie bilety okresowe zapisywane są na imiennej karcie PEKA, dlatego rodzice i opiekunowie pierwszoklasistów powinni pamiętać o jej wyrobieniu.

Z rocznego biletu  specjalnego w preferencyjnej cenie 60 zł za cały rok (tylko 5 zł na miesiąc) mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet obowiązuje od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D, czyli na wszystkie linie ZTM.

Do grona 19 gmin objętych porozumieniem transportowym zaliczają się: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Uwaga: bilety specjalne dla uczniów szkół podstawowych zakupione na rok szkolny 2021/2022 są ważne do 30 września 2022 r. Karta PEKA jest niezbędna do uzyskania biletu za 60 zł.

Rodzice lub opiekunowie uczniów - zwłaszcza rozpoczynających naukę w 1 klasie - nie powinni zwlekać z wyrobieniem karty PEKA, ponieważ z oferty biletu za 60 zł skorzystają wyłącznie jej posiadacze. Najlepiej złożyć wniosek już dziś. Rodzice lub opiekunowie uczniów mogą wnioskować o kartę imienną albo kartę PEKA Junior. Ta ostatnia jest także przypisana do właściciela. Dziecko, które ją ma,  może z niej korzystać bez ograniczeń wiekowych, tzn. nie ma obowiązku wymiany karty PEKA Junior na kartę PEKA po ukończeniu 13. roku życia.

Ważne: do każdej karty przypisane jest osobne, indywidualne konto w systemie. Dlatego składając kilka wniosków przez internet (np. dla dwójki dzieci), należy podać dwa odrębne adresy e-mail, dla każdego dziecka osobne, na które właściciel karty będzie otrzymywał np. potwierdzenie dokonania zakupu biletu lub doładowania tPortmonetki przez internet.

Kartę PEKA lub PEKA Junior może odebrać wnioskodawca bądź osoba przez niego wskazana na podstawie pisemnego upoważnienia. Wyrobienie pierwszej imiennej karty jest bezpłatne.

Jak uzyskać kartę PEKA?

Są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie imiennej karty PEKA lub PEKA Junior:

  • przez internet: wystarczy wejść na stronę www.peka.poznan.pl i zarejestrować się w systemie. Następnie trzeba wypełnić formularz, dołączyć zdjęcie w formacie JPG lub PNG i wysłać. Na adres e-mail podany przy rejestracji przesłana zostanie informacja o przyjęciu wniosku, a kiedy karta będzie gotowa, wnioskujący otrzyma wiadomość o możliwości odebrania jej we wskazanym w formularzu POK ZTM.
  • w jednym z Punktów Obsługi Klienta (POK) ZTM: wystarczy wypełnić wniosek w formie papierowej, dołączyć zdjęcie ucznia. W wyznaczonym terminie karta będzie gotowa do odbioru w POK ZTM wskazanym we wniosku.

Lista dostępnych Punktów Obsługi Klienta ZTM

Masz kartę PEKA? Zapraszamy po bilet z ważną legitymacją szkolną na rok 2022/2023

Posiadając już imienną kartę PEKA lub kartę PEKA Junior można w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań zapisać na niej uprawnienie do zakupu biletu. W tym celu - w przypadku pierwszoklasisty - trzeba okazać ważną na rok szkolny 2022/23 legitymację. Następnie można kupić preferencyjny bilet. Jeśli uczeń korzystał z biletu specjalnego w roku 2021/2022, kolejny bilet - obowiązujący od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. - można  kupić przez internet lub w Punktach Sprzedaży Biletów.

ZTM

 

https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/bilety-dla-uczniow,186374.html