AKTUALNOŚCI

Choinka

Choinka to obowiązkowy element grudniowych Świąt . Dekorowana choinka nie tylko stanowi wyjątkową ozdobę pomieszczeń, ale również buduje świąteczną atmosferę, a żywa – dodatkowo gwarantuje piękny zapach.

Zanim jednak zabierzemy się za ubieranie drzewka, warto przyjrzeć się temu, skąd wzięła się tradycja dekorowania choinki na Święta.

Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej oraz znana jest już od XVI wieku. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Należy wspomnieć, że na ziemie polskie ozdabiane drzewka dotarły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kościół katolicki tradycję tę jako symbol religijny uznał jednak dopiero w XVIII wieku – dotychczas było to postrzegane jako rytuał pogański.

Wraz z rozpowszechnianiem się zwyczaju dekorowania drzewka, ewoluowały również wykorzystywane ozdoby. Pierwotnie były to najczęściej jabłka i dekoracje wykonane z papieru, a w XVII wieku pojawiły się choinkowe światełka w postaci świeczek, które później zastąpione zostały elektrycznymi lampkami. Ponadto drzewka ozdabiano również za pomocą smakołyków, takich jak między innymi ciastka, orzechy i pierniczki.

Ubieranie choinki to niezła zabawa dla wszystkich w każdym wieku.