Lekcje kryptografii

08.02.2019 uczniowie klasy 8a oraz 5a w ramach lekcji matematyki uczestniczyli w zajęciach z kryptografii. Wykład przeprowadziła dla nich Pani Ewa Biernot, studentka Informatyki oraz Nauczania Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie dowiedzieli się czym jest kryptografia, do czego służyło szyfrowanie kiedyś i w jakich dziedzinach dzisiaj wykorzystuje się ukryty przekaz informacji. Padło wiele ciekawych i nieraz trudnych pytań. Krótko przypomnieliśmy sobie historię niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy oraz wielki sukces Polaków, którzy złamali jej szyfr. Uczniowie poznali różne rodzaje szyfrów, m.in. szyfr Cezara, szyfr czekoladka oraz szyfr ułamkowy.  Wszyscy byli bardzo zainteresowani tematem i bardzo sprawnie zakodowali swoją wiadomość. Prace uczniów można było oglądać na szkolnej gazetce znajdującej się na pierwszym piętrze.

Hybiak Julia