Noc nad Betlejem – prawdziwa historia o Bożym Narodzeniu

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z miłością i ciepłem. Na pewno miłość i ciepło towarzyszyło pierwszemu Bożemu Narodzeniu przed ponad dwoma tysiącami lat. Ta miłość i ciepło to przede wszystkim macierzyńska troska Maryi i opieka św. Józefa – dla małego Jezusa chcieli jak najlepiej, choć okoliczności narodzenia nie sprzyjały ani ciepłu, ani miłości. Dla nich jednak najważniejszy był cud narodzin. O tym też mówiło przedstawienie przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli z klasy 2a. Do swojej inscenizacji zaprosili innych – zarówno nauczycieli, jak i rodziców oraz uczniów. Dzięki muzyce, światłu i realistycznym obrazom można było towarzyszyć Maryi w domu w Nazarecie, poczuć trud drogi z Nazaretu do Betlejem, stać się jednym z aniołów sprzątających stajenkę czy przybyć z darami jak pasterze i królowie. Z pewnością w tym przedświątecznym i poświątecznym czasie jasełka pomogły zatrzymać się i odnaleźć odpowiedź na pytanie o prawdziwy sens Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkaniu z pracownikami szkoły towarzyszyły także słowa Matki Teresy z Kalkuty, które każdy mógł zabrać do swojego domowego Betlejem:

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei „więźniom”, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

Przygotowane przedstawienie zostało zaprezentowane rodzicom, uczniom klas 1-3, pracownikom szkoły, przedszkolakom i seniorom z Klubu „Raszyn”. Było dobrym wprowadzeniem do dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń i refleksji nad tym, co najważniejsze.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne w galerii.

Katarzyna Maciejewska
Ewa Szczepańska