PILNE! Zmiana haseł w Librus

uwagaOtrzymaliśmy informację o zamieszczeniu w Internecie dokumentu zawierającego dane dostępowe (login i hasło) do różnych serwisów internetowych, w tym także do kont systemu LIBRUS Synergia z Naszej Szkoły. Informacja ta została potwierdzona przez CERT Polska (zespół reagowania na incydenty, działający w strukturach NASK - Państwowego Instytutu Badawczego).

Dane dostępowe zostały wykradzione bezpośrednio samym użytkownikom z ich komputerów prywatnych lub komputerów szkolnych, z których korzystali. Stało się to najprawdopodobniej za pomocą złośliwego oprogramowania, które najczęściej instaluje się na urządzeniach i “podgląda” hasła zapisywane na komputerze.
Zgodnie z doniesieniami medialnymi wyciekowi z urządzeń użytkowników mogły ulec dane dostępowe do ponad 6 milionów kont z różnych serwisów internetowych, m.in. ingbank.pl, online.mbank.pl, facebook.pl, allegro.pl, gov.pl, onet.pl (źródło: zaufanatrzeciastrona.pl).

Przejęcie danych dostępowych mogło dotyczyć wszystkich typów kont w szkole, np. nauczycieli, rodziców, uczniów czy nawet administratorów.

W związku z tym Dyrektor szkoły, zgodnie z zaleceniem Zespołu Inspektorów Ochrony Danych Dla M.J.O, zarządził zmianę haseł do Librusa od 2 czerwca 2023 roku od godz. 10.00.

Wygenerowane będą nowe hasła startowe dla rodziców, po które należy zgłosić się do wychowawcy lub do sekretariatu szkoły, a także w bibliotece szkolnej w godzinach otwarcia.

Uczniowie otrzymają nowe hasła startowe od wychowawców.

Prosimy przy logowaniu o nadawanie swoim kontom nowych haseł, a nie wpisywanie takich jakie były poprzednio, ponieważ takie działanie naraża dostęp do konta na niebezpieczeństwo.