Szkolne Koło Wolontariatu - podsumowanie

PomocToMoc

Działalność rozpoczęliśmy już we wrześniu. Głowy wolontariuszy okazały się pełne pomysłów na to, co dobrego możemy zrobić dla innych. Niestety, wiele cennych pomysłów musieliśmy odsunąć w czasie, ze względu na pandemię COVID….

Jako Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczęliśmy współpracę z CREO w Poznaniu (Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej). Liczymy na to, że współpraca będzie owocna, pomoże nam lepiej wywiązywać się z zaplanowanych działań!

Pierwsza przeprowadzona przez nas akcja wiązała się ze Światowym Dniem Zwierząt – uczciliśmy go zbiórką karmy dla zwierząt. Wśród uczniów naszej szkoły nie brakuje miłośników zwierząt, dlatego też efekty przerosły nasze oczekiwania! Karma dla psów i kotów, a także specjalne dla zwierząt zabawki zostały przekazane Fundacji ANIMAL SECURITY w Poznaniu, niosącej pomoc opuszczonym zwierzakom. Wybór beneficjenta zbiórki podyktowany był m.in. tym, że jeden z naszych wolontariuszy udziela się systematycznie w tejże Fundacji!

Z kolei zorganizowane w naszej szkole obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień stały się dla naszych wolontariuszy okazją do zaangażowania się w to dzieło! Do pokazania, że drobne, życzliwe gesty są miarą wielkości człowieka!

Jakby przedłużając Dzień Życzliwości, jako wolontariusze weszliśmy w organizację Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego 3 grudnia. Zaczęliśmy już wcześniej; najpierw uczniowie klas 4-8 wykonywali prace plastyczne poświęcone osobom niepełnosprawnym, czemu towarzyszyła rozmowa o takich osobach, o ich problemach, o przezwyciężaniu  własnej słabości…. Prace uczniów wolontariusze wyeksponowali w holu szkoły. Tam też, jako niemy znak postawiliśmy wózek inwalidzki i kule. Na wózku położyliśmy karton, do którego zbieraliśmy materiały plastyczne (plastelina, krepa, papier kolorowy i podobne)  dla dzieci ze szkoły specjalnej „Otwarte Drzwi” w Poznaniu. I tym razem nie zawiedliśmy się na otwartych sercach naszych uczniów!                                                                                                 Uczniowie młodszych klas na lekcjach wychowawczych rozmawiali o osobach niepełnosprawnych, obejrzały filmiki na ten temat  rekomendowane przez CREO.

Ponieważ w życiu ważne są chwile, te miłe w szczególności, wolontariusze postanowili sprawić przyjemność najmłodszym naszym uczniom, organizując dla nich Andrzejki. Przez czwartą falę COVID, musieliśmy dość znacznie ograniczyć zabawę, ale i tak wizyta wróżek i wróża w klasach od Oddziału Przedszkolnego do kl. III, przyniosła dzieciom wiele radości!

Pisząc o okazjonalnych akcjach, nie możemy zapomnieć o pracy systematycznej, cotygodniowej, miesięcznej, rocznej. Do takiej należy niewątpliwie:

- nadzór nad zbiórką plastikowych nakrętek dla małej, chorej Lilki

- nadzór nad skrzyneczkami menstruacyjnymi w dziewczęcych toaletach.

W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu

Regina Gattner i Alina Muszyńska