GRA MIEJSKA "TOŻSAMOŚĆ EUROPEANA"
Uczniowie klas 6 utworzyli 2 zespoły: "Five Girls" - kl. 6a oraz UFO (Uniwersalni Fajni Oryginalni) - kl. 6b, które wzięły udział w grze miejskiej "Tożsamość Europeana". Organizatorem zabawy był Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2 w Poznaniu, który w ten sposób uhonorował 20-tą rocznicę powstania Unii Europejskiej oraz - ustanowiony przez Parlament Europejski - Europejski Rok Obywateli.
Patronat nad grą sprawowali: Wojewoda Wielkopolski, Prezydent Miasta Poznania, Wielkopolski Kurator Oświaty, Filip Kaczmarek poseł do Parlamentu Europejskiego, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Poznań przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, Radio Merkury, Gazeta Wyborcza oraz TVP Poznań.
Cele tej niecodziennej imprezy to:
- upowszechnienie obchodów Europejskiego Roku Obywateli wśród dzieci i młodzieży miasta
Poznania, - pogłębianie wiedzy na temat Unii Europejskiej,
- edukacja poprzez zabawę,
- promocja miasta,aktywne spędzanie czasu w przestrzeni miejskiej,
- rozwijanie umiejętności komunikacji i integracji w grupie.
Fabułą gry było poszukiwanie tożsamości odnalezionej na lodowcu Spitzbergen zahibernowanej istoty ludzkiej ukrywanej chwilowo w Poznaniu w tajnym Europejskim Centrum Hibernatologii ECH. Musieliśmy jej bronić przed wysłannikami tajemniczej Agencji, która zamierzała przejąć znalezisko i w niecny sposób wykorzystać zagubionego w dziejach człowieka lodu, nazwanego Europeanem Stworzenie jego tożsamości i wprowadzenie w struktury europejskie to było główne nasze zadanie.
W ciągu miesiąca trwania gry ochotnicy dokonali następujących czynów:
stworzyli wizerunek Europeana,nagrali z nim wywiad (przy pomocy tłumacza, który poznał język niezwykłej istoty) dotyczący oczekiwań i praw nowego obywatela Europy, odczytali pismo o prawach obywateli Unii Europejskiej naszpikowane łamigłówkami, rebusami, zagadkami graficznymi,złamali szyfr i poznali mit związany z pochodzeniem nazwy naszego kontynentu,rozwiązali quiz z wiedzy na temat Unii Europejskie jułożyli krzyżówki, rozwiązali szarady słowne,zaliczyli podchody po okolicach Starego Rynku odnajdując ukryte koperty i rozwiązując zawarte w nich zadania.
Ewa Iwaszkiewicz, Alina Muszyńska
MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ
Uczniowie klasy 5b wsparci przez koleżanki i kolegów z klasy 5a oraz przemiłe dziewczynki z kółka biblijnego z klasy 2a (płaczące niewiasty) przygotowali dla społeczności naszej szkoły przedstawienie wielkopostne - Misterium Męki Pańskiej.
Młodzi aktorzy swoją grą pokazali, że potrafią podjąć tak trudny temat i przekazać go w sposób przystępny nawet dla najmłodszych uczniów. Swoim zaangażowaniem oraz troską o wierne przedstawienie sceny ewangelicznej wprowadzili nas w nastrój Wielkiego Tygodnia.
Katarzyna Maciejewska i Alina Muszyńska
PROJEKT EDUKACYJNY
"ŚWIĘTA W CODZIENNOŚCI" - JOANNA BERETTA MOLLA"
Od listopada do grudnia 2012 roku uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w projekcie edukacyjnym poświęconym życiu św. Joanny Beretty Molli - włoskiej żony, mamy, lekarki, która poprzez swoje codzienne życie stała się świętą. Młodzi uczniowie na lekcjach religii zapoznali się z codziennymi obowiązkami, pracą pełną poświęcenia i miłości oraz wyjątkową relacją wobec Pana Boga i ludzi tej Świętej. Chętne osoby wykonały prace plastyczne ilustrujące codzienność Joanny Beretty Molli. Spośród wykonanych prac dwie zostały wysłane na konkurs wojewódzki. W marcu,
w ramach Targów Edukacyjnych, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Wielka radość była w naszym sercu w tym dniu, ponieważ cztery uczennice z klasy 2a, które wykonały jedną z prac, zostały laureatkami tego konkursu. Nagrodzone dziewczynki to: Zofia Dratwińska, Anna Gadzińska, Magdalena Piechowicz, Zuzanna Walczak.
Serdecznie gratulujemy!
Katarzyna Maciejewska