RAJDY SZKOLNE

.PUSZCZYKOWO 1990 I rajd wiosenny
Trasy piesze rajdu zostały tak opracowane, aby docenić piękno 
i różnorodność krajobrazów Wielkopolskiego Parku Narodowego.
     Wszystkie grupy, po "zaliczeniu" punktów kontrolnych, spotkały się w Puszczykówku, gdzie czekały na nie dodatkowe atrakcje, np. "kuroniówka". W rajdzie brało udział 600 uczniów (klasy IV-VI), którzy trasę Poznań - Puszczykowo - Poznań pokonali pociągiem.
ROGALINEK 1991 II rajd wiosenny
         
Tym razem trasy piesze poprowadziły nas przez urokliwe lasy koło Wiórka 
i tereny w okolicach Mosiny. Niewątpliwą atrakcją kończącą marsz było ognisko zorganizowane w pięknym miejscu należącym do rozlewiska Warty.
      Dzieci ze starszych grup miały ponadto możliwość zwiedzania pałacu
i kaplicy w Rogalinie.
BUKOWIEC 1992 III rajd wiosenny
           
Rajd do Bukowca łączy się z podjęciem współpracy miedzy SP 80
i szkołą w gminie Lango w Danii. Drugą polską szkołą, biorącą udział w tym projekcie, była placówka z Bukowca - to właśnie z jej zaproszenia skorzystaliśmy. Pierwszą część trasy ( z Poznania do Nowego Tomyśla) odbyliśmy pociągiem, dalszą drogę pokonaliśmy pieszo. Na stadionie w Bukowcu zorganizowano rozgrywki sportowe, a dodatkową atrakcję była grochówka z kotła, którą ugotowały panie kucharki ze szkoły podstawowej 
                                 w Bukowcu.
RACOT 1993 IV rajd wiosenny
      To pierwszy rajd w którym wzięły udział klasy młodsze. Przez trzy dni przyjeżdżały autokary pod szkołę i zabierały poszczególne grupy do Racotu. Uczniowie zwiedzili pałac i obejrzeli zabudowania wokół pałacu. Zwiedzili także stadninę koni, ujeżdżalnię, powozarnię. Wielu po raz pierwszy w życiu
jeździło na koniu, a przejażdżki po okolicy powozami były także wielką atrakcją. Na koniec przy ognisku uczniowie upiekli kiełbaski.
KOBYLNIKI 1994 V rajd wiosenny
      Rajd ten był wyjątkowy z wielu powodów. Wzięli w nim udział wszyscy
uczniowie SP80. Kobylniki, cel naszej podróży, to wieś niedaleko
Szamotuł. Znajduje się tam pałac oraz piękny park z altankami, mostkami
nad stawami. Niewątpliwymi atrakcjami rajdu były: przejażdżka powozami,
dyskoteka w podziemiach pałacu. Uwieńczeniem tego dnia było tradycyjne
ognisko z pieczeniem kiełbasek. Można było także pospacerować po romantycznym parku.
BŁAŻEJEWKO 1995 VI rajd wiosenny
        Na szósty rajd wybraliśmy się do Błażejewka nad jeziorem Bnińskim. Pogoda dopisała, można było opalać się na pomoście, przepłynąć statkiem wzdłuż brzegu jeziora, pograć w piłkę nożną na pełno wymiarowym boisku. Z pobliskiej stadniny koni w Łęknie sprowadzono także konie. Uczniowie mogli dosiąść wierzchowców, a pracownicy stadniny pokazali elementy woltyżerki, co niewątpliwie na wszystkich zrobiło największe wrażenie.
POWIDZ 1996 VII rajd wiosenny
    Tym razem pojechaliśmy do Powidza, małej miejscowości niedaleko Gniezna, w której znajduje się jednostka wojskowa. Współorganizatorem rajdu była Rada Rodziców. Atrakcją pobytu w jednostce wojskowej były samoloty odrzutowe. Można było wspiąć się po wysokiej drabinie, wejść do środka i asiąść za sterami- na miejscu pilota. Pracownicy jednostki zaprosili
nas także na krótka lekcję historii do izby pamięci narodowej.
Starsze klasy miały ponadto możliwość zwiedzania stacji upraw leśnych
w pobliskim nadleśnictwie. Na koniec pojechaliśmy nad jezioro powidzkie, gdzie odpoczęliśmy po pełnym wrażeń dniu.
RACOT 1997 VIII rajd wiosenny
          Ten rajd to powrót do niezapomnianego Racotu, gdzie jak zwykle mogliśmy liczyć na atrakcje, takie jak: jazda konna, przejażdżki powozami.
Zaproszono nas także do stajni, a prawdziwą atrakcją były źrebaki, które
stały na chwiejnych nóżkach. Nadprogramową przygodą był spacer do zagrody dzików. Finałem wycieczki było tradycyjne ognisko.
ŁĘKNO 1998 IX rajd wiosenny
  Tego roku udaliśmy się do Łękna, małej wsi niedaleko Zaniemyśla położonej nad jeziorem Jeziory Małe. Tam na plaży rozpaliliśmy ognisko, 
a ze stadniny przyprowadzono konie- można było jeździć konno lub spacerować brzegiem jeziora. Niedaleko miejsca naszego biwaku znajdował się Zespół Szkół Rolniczych. Uczniowie klas ósmych mogli zwiedzić szkolę i zapoznać się z jej działalnością. Na boisku szkolnym rozegrany został międzyklasowy turniej piłki nożnej.
ROGALIN 1999 X rajd wiosenny
            Wiosna 1999 roku była dość chłodna. Tym razem wybraliśmy się do Rogalina. Wyjazd zapowiadał się atrakcyjnie, zwiedzanie pałacu, przejażdżka powozami wzdłuż łęgów warciańskich, ognisko z pieczeniem kiełbasek.
      Niestety pogoda nie dopisała - spadł śnieg z deszczem. Mimo to nikt się nie smucił - mieliśmy dobre humory i dzięki nim wycieczka się udała
.
JASZKOWO 2000 XI rajd wiosenny
                  Podczas pobytu w Jaszkowie mięliśmy okazje zapoznać się
z działalnością nowoczesnej stadniny prowadzonej przez wielkiego miłośnika koni pana Antoniego Chłapowskiego. Największą atrakcją był bezpośredni kontakt z koniami. Można je było karmić, a wielu zainteresowanych uczniów zapoznało się z podstawami pielęgnacji zwierząt. Obejrzeliśmy tam także piękną, nowoczesną halę z trybunami oraz z ustawionym parkurem. Na wielkiej łące niedaleko stadniny poznaliśmy nową grę: rzucanie podkową.Rozegraliśmy nawet zawody
w tej dziedzinie. Finał wycieczki był tradycyjny: ognisko i kiełbaski. 
RACOT 2001 XII rajd wiosenny
  Dwunasty rajd to ponownie wyjazd do Racotu. Czekały na nas te same, niezawodne atrakcje: jazda konna, powózki, ognisko. Zdarzyła się jednak
niespodzianka związana z odnowieniem pałacu w Racocie. Przewodnik
opowiedział nam historię pałacu, obejrzeliśmy też piękne wnętrza tej
budowli. Dzięki temu mięliśmy możliwość poznać cześć bogatej przeszłości Wielkopolski.
ZWOLA 2002 XIII rajd wiosenny
          Tym razem pojechaliśmy w okolice Zaniemysla do Zwoli. Na pięknej polanie w zakolu Warty znajduje się mała stadnina koni. Tradycyjnie uczniowie jeździli wierzchem, były przejazdy wozem konnym. Atrakcją było spotkanie z pracownikami leśnictwa, którzy ciekawie opowiadali o leśnym życiu, podziwialiśmy także wielkie stare dęby, które zachowały się w doskonałym stanie i są pomnikami przyrody. Na pewno piękną pamiątką oprócz plakietki, była wspólna fotografia. 
ZBRUDZEWO 2003 XIV rajd wiosenny
      Ten rajd zaprowadził nas do Zbrudzewa - małej miejscowości niedaleko Śremu. Na dużej polanie pod lasem zostały zorganizowane zajęcia dla dzieci. Tradycyjnie były przejazdy na koniu, przejażdżki dorożkami, ognisko z kiełbaskami. Największą atrakcją stanowiło strzelanie z wiatrówki.Jednak najweselej uczniowie wspominają przeciąganie liny. W klasach trzecich i czwartych wygrały dziewczyny. Chłopakom pozostała gra w piłkę nożną.
JARACZ 2004 XV rajd wiosenny
      Wyjątkową atrakcją tego rajdu było zwiedzanie Muzeum Młynarstwa
i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu 40 km. na północ od Poznania nad zalewem rzeki Wełny. Wszyscy mogliśmy zobaczyć jak działał młyn wodny, zwiedzić dom młynarza ze stajnią. A szczególnym
zainteresowaniem dzieci cieszyła się pobliska farma strusi. Te olbrzymie
ptaki, chociaż coraz częściej są hodowane w Polsce, nadal są bardzo
egzotyczne, a przede wszystkim zadziwiają wielkością jaj, które na twardo gotują się około godziny!
LIGOWIEC 2005 XVI rajd wiosenny
                  Kolejny rajd był "odlotowy" !  Wiosenną aurę przywitaliśmy na sportowym lotnisku Aeroklubu Poznańskiego. Obok tradycyjnego ogniska z kiełbaskami niewątpliwą atrakcją była mozliwość zasiadania za sterami samolotów sportowych. Ale wyjątkowo ciekawe było puszczanie, zrobionych wcześniej w szkole, latawców. I choć nie wszystkie starty i lądowania były udane, jednak zaangażowanie wszystkich małych konstruktorów nie pozwoliło na "opuszczenie skrzydeł".
KOŚCIAN 2006 XVII rajd wiosenny
        Tego jeszcze nie było! Tym razem byliśmy nie tylko nad wodą, ale także...na wodzie! Jadąc do Kościana nikt nie przypuszczał nawet, że popłynie tratwą z piratami, którzy w parku "Nenuraf Club" zapewnili wszystkim także moc innych atrakcji. Czekały tu na nas makiety znanych budowli świata (m.in. wieża Eiffl, statua wolności czy piramida egipska), duży plac zabaw i tradyvyjnie już ognisko. Rywalizacja między tratwami pozostanie w naszej pamięci na wiele lat.
CICHA GÓRA 2007 XVIII rajd wiosenny
           
Wraz z przyjazdem dzieci z 80-tki "Klimkowa osada" w Cichej Górze stała się na trzy dni niezbyt cichym (trzeba przyznać) miejscem zabaw i harców. Mogliśmy "na zywo" poznawać zwierzęta gospodarstwa domowego, pohasać na placu zabaw, przejechać się bryczką oraz tradycyjnie zjeść kiełbaskę pieczoną w ognisku. Było ono o tyle wyjątkowe, że zrobione w sąsiedztwie wielkiego wigwamu.
SZRENIAWA 2008 XIX rajd wiosenny
    Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie było celem kolejnego rajdu. Dzieci z niedowierzaniem niemal oglądały dawne maszyny i urządzenia rolnicze. W dobie powszechnej mechanizacji oraz elektronizacji cep czy radło, żarna lub maselnica wyglądają prawie jak "nie z tej Ziemi". Dopełnieniem całej "egzotyki" miejsca był wykład na temat pszczelarstwa i znaczenia pszczół.
Z pewnością zajadaniu kiełbasek z ogniska towarzyszyły tym razem przemyślenia:"jak to drzewiej bywało..."
MNISZKI 2010 XX rajd wiosenny
Jubileuszowy rajd obfitował w bardzo wiele rozmaitych atrakcji.W Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach nikt nawet nie miał czasu, aby pomyśleć o nudzie. Oglądaliśmy wyposażenie starej szkoły, kuźnię, warsztat bednarski, a każdy osobiście mógł doświadczyc pracy garncarza na kole garncarskim oraz wikliniarza, podczas warsztatów wyplatania wikliny.Po tak pracowitym dniu kiełbaski pieczone w ognisku smakowały wyśmienicie.
LEDNOGÓRA-DZIEKANOWICE 2011 XXI rajd wiosenny
   
ZBRUDZEWO 2012 XXII rajd wiosenny
Tegoroczny rajd obejmował nie tylko przejazd autokarami, fachową
opiekę, smaczną kiełbaskę z ogniska, ale przede wszystkim zabawy na świeżym powietrzu, spotkanie ze zwierzętami tzw. "małego zoo",
przejażdżkę bryczką i przepiękną, słoneczną pogodę.
Tradycji szkoły stało się zadość i kolejny rajd uważamy za udany. Uśmiechnięte buzie uczniów, radosne wypowiedzi uczestników rajdu 
i zadowoleni rodzice stanowią podsumowanie imprezy.
WĄSOWO 2013 XXIII rajd wiosenny
Tym razem rajd szkolny przeniósł uczniów naszej szkoły do Wąsowa.
To niezwykłe miejsce, kryjące wśród pól, parków i lasów pałace
z przepięknymi historiami, a z drugiej strony z zagrodą bogatą
w różnorodne zwierzęta, soczystą zieleń i sielską atmosferę.
Urokliwe położenie, sympatyczny przewodnik, nietypowe konkurencje sportowe, przejazdy bryczkami, wiedza przekazywana w radosny sposób i przepyszne kiełbaski z grilla, to tylko niektóre z atrakcji, których mogli skosztować nasi podopieczni. Warto dodać, że nad całością przedsięwzięcia czuwała przepiękna pogoda, która wcześniej nie rozpieszczała nas. Rajd szkolny 12.-13. czerwca 2013r. uważamy za udany, a najlepszym dowodem na to są zadowolone dzieci z głowami pełnymi nowych informacji
i wrażeń.
BOLECHÓWKO 2014 XXIV rajd wiosenny
Każdy rajd niósł ze sobą mnóstwo niespodzianek.I tym razem nie mogło być inaczej, bo kto by pomyślał, że pod Poznaniem
jest traperska osada?! Dojeżdżając na miejsce nikt nie spodziewał się
nawet tylu wrażeń. Mogliśmy karmić konie i... strusie (!), zaprzyjaźnić
się z owcami kameruńskimi i psami północy -husky.W chacie traperskiej na ognisku upiekliśmy kiełbaski, a potem czekało na nas mnóstwo zadań ruchowych m.in. wyścigi "narciarskie", noszenie kamieni w szuńdach, przeciąganie liny i bieg przełajowy - zdobywanie biegiem jednego z wyższych wzniesień w pięknej okolicy osady. Duże zainteresowanie wzbudzały dyby. Każdy z nas zapomniał
o otaczającej nas daleko cywilizacji tak, że nie chciało się wracać...
MNISZKI 2015 XXV rajd wiosenny
        Tym razem pojechaliśmy do Centrum Edukacji regionalnej 
i Przyrodniczej w Mniszkach (szlakiem ginących zawodów). Było super, bo gdzie, jak nie w Mniszkach, dzieci mogły przenieśćsię 
w czasioe do poprzedniego wieku? Zobaczyliśmy kuźnię, warsztat bednarski, skład kolonialny, dawną klasę szkolną, warsztat wikliniarski. Wspólna zabawa, ognisko i pieczenie kiełbasek było dopełnieniem ciekawego rajdu.

BUKOWIEC 1992

RACOT 1993

RACOT 1993

ZWOLA 2002

,MISZKI 2010

,MISZKI 2010

KLUCZEWO 2011

KLUCZEWO 2011

WĄSOWO 2013

BOLECHÓWKO 2014

BOLECHÓWKO 2014