Warsztaty z doradztwa zawodowego w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych

5 grudnia 2019 roku uczniowie klas ósmych w ramach doradztwa zawodowego udali się do Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego, gdzie wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach.

Uczestniczyli tam w wykładzie z zakresu doradztwa zawodowego dotyczącego możliwości i form kształcenia po ukończeniu szkoły podstawowej; prezentacji szerokiej oferty kształcenia zawodowego w Technikum Budowlano-Drzewnym i Branżowej Szkole I stopnia oraz w prezentacji warsztatów szkolnych przy ul. Świerkowej.

W trakcie tego – bardzo dobrze zorganizowanego przez ZSBD przedsięwzięcia – uczniowie naszej szkoły mogli z bliska przyjrzeć się, jak wygląda nauka w szkole przygotowującej do konkretnego zawodu. Interesującym przeżyciem był już sam „spacer” po klasach, w których odbywały się lekcje z przedmiotów zawodowych. Nauczyciele poszczególnych specjalizacji prezentowali wówczas naszym uczniom specyfikę danych zajęć oraz w ciekawy sposób argumentowali dlaczego właśnie tutaj warto podjąć dalszą naukę. Jeszcze większą atrakcją dla niektórych uczniów były odwiedziny warsztatów szkolnych. Tam, kto tylko miał ochotę, mógł sam poćwiczyć swoje predyspozycje chociażby w praktykach stolarskich przy obróbce drewna piłą ręczną, frezarką, czy strugiem.

Nasza wyprawa z pewnością mogła być inspirująca dla uczniów i pozwoliła na chwilę zbliżyć się do takiej szkolnej codzienności, która przygotowuje do konkretnego zawodu.

Łukasz Kucharski