Wybitny poznaniak Lech Konopiński obchodzi 90 urodziny!

Pan Lech Konopiński urodził się dnia 16 marca 1931 roku w Poznaniu. Polski poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci i młodzieży, tekstów piosenek, widowisk telewizyjnych itp. Ukończył Wyższą  Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. W 1973 uzyskał stopień doktora  nauk ekonomicznych. Debiutował w 1954 na łamach tygodnika "Szpilki" jako satyryk. Pierwszy tom wierszy  (Akcje i reakcje) wydał w 1960 z ilustracjami Jacka Fedorowicza. W latach 1957-1960 był redaktorem tygodnika satyrycznego „Kaktus”, a w okresie 1960–1965 redaktorem "Gazety Poznańskiej". W latach 1965-1973 był pracownikiem naukowym Instytutu Przemysłu Włókien Łykowych w Poznaniu.

Pan Lech Konopiński jest niezwykle zasłużonym obywatelem miasta Poznania w dziedzinie literatury, kultury i sztuki. Ten wybitny twórca dnia 16 marca bieżącego roku obchodzić będzie swoje 90. urodziny.

Nie ulega wątpliwości, że ikona wielkopolskiej Wielkiej Literatury, piewca gwary poznańskiej,  duma Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, autor ponad 70 książek dla dzieci, wydanych w nakładzie 5 milionów egzemplarzy, arcymistrz literatury polskiej, autor przekładów najsłynniejszych niemieckich wierszy dla dzieci, za wiersz pt. "Druh Ogórek" odebrał nagrodę z rąk Jana Brzechwy, Kawaler Orderu Uśmiechu (2004), odznaczony srebrnym medalem „Zasłużonym Kulturze – Gloria Artis” (2009), który za twórczość literacką otrzymał bardzo wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, w tym: Złoty Krzyż Zasługi (1977), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1982), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1985), laureat wielu nagród na Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, autor około 600 tekstów popularnych przebojów Anny Jantar, Eleni, Jerzego Grunwalda, Krzysztofa Krawczyka – piosenek, które śpiewała i śpiewa cała Polska, np.: "Co ja w tobie widziałam", "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Za każdy uśmiech twój", „Za wszystkie noce", "Poniesie nas wiatr", "To, co dał nam świat", "Szła noc", "Miłość jak wino" i innych (był świadkiem na ślubie śp. Państwa Kukulskich), a także ponad 50 piosenek dla regionalnych kapel: „Zza Winkla”, „Plewiszczoki”, „Junki z Buku” i „Mechaniczna Pyra” (głównie w gwarze wielkopolskiej) zasłużył na specjalne wyróżnienie.

Panu Lechowi Konopińskiemu - Amerykański Instytut Biograficzny (ABI) za twórczość literacką nadał tytuł „Człowieka roku 2012”, a International Biographical Centre w Cambridge wyróżnił go spośród 100  osobowości świata (Top 100 Professionals 2012), w roku 2013 uzyskał godność Wybitnej Osobowości Pracy Organicznej wraz ze statuetką Złotego Hipolita, a w roku 2019 otrzymał medal "W Służbie Bogu i Ojczyźnie" nadany przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 80 w Poznaniu z okazji 90 urodzin przesyła jubilatowi najserdeczniejsze życzenia!

Więcej na temat autora:

Lech konopiński - strona WWW