Tym żyje szkoła czyli... KRONIKA SZKOŁY

ROK SZKOLNY 2013/2014
KORNELOWCY ZNÓW RAZEM
Wronki - piękne wielkopolskie miasto, a w nim Szkoła Podstawowa nr 2 im. K.Makuszyńskiego. Odwiedziliśmy ją 13 czerwca 2014r. w piątek ()wcale nie pechowy) - na zaproszenie pani dyrektor, nauczycieli i uczniów, na zorganizowany tam przegląd twórczości Kornela Makuszyńskiego wśród szkół imienia tego pisarza. Pojechaliśmy z naszym przedstawieniem pt. "Urodziny pana Kornela". Było przesympatycznie!
           Pani Marlena Kaźmierczak, nauczycielka języka polskiego, wraz z uczniami przyszli po nas na dworzec. Od razu poszliśmy do sali kinowej, mieszczącej się obok szkoły, gdzie odbywał się przegląd. Oprócz nas wystąpiły jeszcze trzy szkoły: SP2 z Wronek (gospodarze), SP ze Skwierzyny i SP z Kruszewa.
           Uczniowie z Wronek obejrzeli i nagrodzili gromkimi brawami wszystkie przedstawienia. Zostaliśmy zaproszeni na obiad 
i słodki poczęstunek. Następnie jeszcze przez dwie godziny bawiliśmy się wszyscy razem na festynie szkolnym. Pełni emocji 
i zapewnień, że spotkamy się za rok, wróciliśmy do Poznania
Ewa Iwaszkiewicz i Agata Kułakowska
P.S.
          Nasza nauczycielka, pani Ewa Szczepańska, pamięta spotkania "kornelowców" w latach 90-tych. Szczególnie utkwiły jej w pamięci kontakty właśnie ze szkołą we Wronkach, z klasą pani Krystyny Tomczak, która później została dyrektorką wroneckiej szkoły.

                DZIENNIKARSKA WYPRAWA
10 czerwca 2014r. młodzi dziennikarze redagujący szkolną gazetkę 80 jest w dechę wybrali się na wycieczkę do poznańskiej siedziby Telewizji Polskiej. Mieli okazję zobaczyć studio, w którym przygotowuje się programy informacyjne: Teleskop i Telekurier, usiąść na fotelu prezentera i przeczytać informacje z promptera wyświetlającego tekst newsa. Zapowiadali też pogodę na tle mapy, którą musieli sobie wyobrazić, gdyż tego wymaga współczesna technika obróbki obrazu (green box). Odwiedzili także charakteryzatornię i montażownię, w której nagrywali swoje głosy jak profesjonalni dziennikarze. 
   W reżyserce dowiedzieli się, na czym polega praca wydawcy programu i realizatora dźwięku. Pani redaktor, która gościła nas w TVP, uświadomiła adeptom sztuki dziennikarskiej, jak interesujący i jednocześnie trudny może być zawód dziennikarza telewizyjnego.
Aleksandra Ratajewska

SZKOLNY KONKURS „AS MATEMATYCZNY KLAS CZWARTYCH”
Od października do maja w naszej szkole trwał I etap szkolnego konkursu matematycznego „As matematyczny klas czwartych”. W tym czasie zainteresowani uczniowie klas czwartych rozwiązywali co miesiąc zadania, za które otrzymywali punkty. Suma uzyskanych punktów z poszczególnych zadań miesięcznych decydowała o zakwalifikowaniu się ucznia do II etapu konkursu.
             W II etapie konkursu, który odbył się 6 czerwca 2014 r. uczniowie w szkole rozwiązywali arkusz zadań zamkniętych 
i otwartych. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną, ale przede wszystkim myśleniem logicznym 
i zastosowaniem wiedzy w zadaniach praktycznych. W matematycznej rozgrywce wzięło udział 8 uczniów, wśród których wyłoniono jednego laureata.
Asem matematycznym  został Aleksander Kamiński z klasy 4a, II miejsce zajął Artur Stefaniak z klasy 4a, a III miejsceNatalia Korycka z klasy 4b. Wszyscy finaliści oraz uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Wymienionym uczniom zostały wręczone drobne nagrody rzeczowe podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w dniu 27 czerwca 2014 roku.
          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy oraz życzymy następnych sukcesów w zmaganiach z „królową nauk” jaką jest matematyka.
Barbara Łakomiak

„MAM TALENT” W NASZEJ SZKOLE
3 czerwca 2014 roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przeprowadzono konkurs „Mam Talent”. Swoje zdolności zaprezentowali uczniowie z klas II-VI. Dominował śpiew i taniec.
        Walka była bardzo wyrównana i do końca nie było wiadomo któremu uczestnikowi szacowne Jury ( pan Dyrektor, pani Kułakowska, pani Szukała i przedstawicielka społeczności uczniowskiej- Paula Skrzypczak) przyzna laur zwycięstwa.
         Po długich i szczegółowych dyskusjach na najwyższym podium stanęła Emilia Sarnowska z klasy 5b (śpiew); 
2 miejsce zajęła Zosia Dratwińska z klasy 3a (śpiew); a 3 miejsce ex aequo: taneczny duet Zosia Dratwińska i Ania Gadzińska z klasy 3a oraz Ola Deskur, Ala Golka, Weronika Hoff i Weronika Woźniak z klasy 2a (kwartet flażoletowy).
            Wszyscy doskonale się bawili i mamy nadzieję, że I edycja konkursu „ Mam Talent” nie będzie jedyną.
Serdecznie wszystkim dziękujemy i zapraszamy  do uczestnictwa w kolejnej (mamy nadzieję) edycji konkursu.

Samorząd Uczniowski 
i Joanna Biegańska

ŚWIĘTO SPORTU
31 maja 2014r.z okazji Dnia Dziecka obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIĘTO SPORTU.
Wyłoniliśmy Mistrzów Szkoły w trzech dyscyplinach lekkoatletycznych:biegu na 60m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową.
Bieg na 60m: 
dziewczęta:
1 miejsce
Julia Gulik
2 miejsce Adrianna Siwak
3 miejsce Natalia Korycka
chłopcy:
1 miejsce Oskar Włóka
2 miejsce Aron Wiśniewski
3 miejsce Antoni Kadziński
skok w dal:
dziewczęta:
1 miejsce Julia Kudlaszyk
2 miejsce Oliwia Świętek
3 miejsce Magdalena Lehmann
chłopcy:
1 miejsce Kacper Furmanek
2 miejsce Patryk Kubiak
3 miejsce Dawid Chodor
rzut piłeczką palantową
dziewczęta: 
1 miejsce Julia Kudlaszyk
2 miejsce Magdalena Lehmann
3 miejsce Karla Przybylczak
chłopcy:
1 miejsce Wojciech Strzelczyk
2 miejsce Wojciech Maciałowicz
3 miejsce Oskar Włóka
Dodatkowo odbył się mecz piłki nożnej chłopców klas 6 i 5
Mecz był bardzo zacięty ale zdecydowanie wygrała reprezentacja klas 6.

Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy osiągniętych rezultatów. 
Małgorzata Piątek

RYWALIZACJA SPORTOWA KLAS 6
20 maja 2014r odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt i chłopców klas 6. Rywalizacja była zacięta a zawody wygrała klasa 6a w składzie: Julia Kościuk, Oliwia Maćkowiak- Czub, Aneta Wojciechowska, Filip Majszak, Michał Tometczak, Łukasz Hołderny.
W sobotę 24 maja 2014r. byliśmy również na turnieju piłki nożnej organizowanym przez Radę Osiedla Grunwald Północ.
Mecze były zacięte i emocjonujące. W rywalizacji zajęliśmy 3 miejsce, a nagrodami były medale dla każdego uczestnika, puchar i dyplom dla szkoły. 
 Małgorzata Piątek

 FESTYN RODZINNY
Możemy uznać, że Integracyjny Festyn Rodzinny to już nasza szkolna tradycja. Kolejny raz (pomimo kaprysów pogody) wraz z Osiedlowym Klubem „Raszyn” z powodzeniem zrealizowaliśmy tą imprezę. Integracja w naszym wydaniu, to nie tylko uczestnictwo ale przede wszystkim organizacja festynu. Na sukces zapracowali wszyscy: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i pozostali pracownicy szkoły, rodzice oraz mieszkańcy Osiedla Raszyn solidaryzujący się z osiedlowym klubem.
W tym roku scena została „opanowana” przez klasy młodsze – to Oni śpiewali, tańczyli, recytowali. Mogliśmy również podziwiać talenty „szlifowane” w Klubie z ul. Rynarzewskiej. Olbrzymie wrażenie zrobił na zebranych recital Pani Beaty Adamskiej oraz występ zespołu wokalnego seniorów „Impresja”.
O naszą kondycję i emocje zadbały klasy starsze. Młodzież zaaranżowała i przeprowadziła konkursy oraz rywalizacje sportowe. Na Festynie gościliśmy również Ochotniczą Straż Pożarną z osiedla Kwiatowego, zawodniczki i zawodników klubu koszykarskiego oraz nauczycieli kursu „Mały Edison”. Olbrzymią atrakcją okazały się samochody rajdowe i wyścigowe, które podziwiać mogliśmy dzięki rodzicom Szymona z Vb. Wytrzymałość pojazdów została dokładnie przetestowana przez licznych wielbicieli czterech kółek.
Tak jak w latach poprzednich tłumnie oblegane było stoisko z fantami, które jak zwykle perfekcyjnie zorganizowała Pani Ania. Kolejny „mocny” akcent Festynu to kawiarenka. Jakość i smak ciast wypiekanych przez rodziców uczniów SP 80 jest już wszystkim powszechnie znana. Wiele pochwał zebrał również chleb ze znakomitym smalcem Pani Eli.
Festyn to również konkursy – tym razem uczniowie oraz ich rodzice zmierzyli się z tematem „Poznaj Poznań”. Pomysłowość oraz różnorodność technik wykonanych prac sprawiła poważny problem w wyłonieniu finalistów.
Oczywiście atrakcji i osób, które je przygotowały było dużo, dużo więcej i tak naprawdę nie sposób ich wymienić, aby kogoś 
i czegoś nie pominąć.
Pragniemy wszystkim zaangażowanym w organizacje Festynu serdecznie podziękować – to dzięki ich aktywności 
i operatywności mogliśmy po raz kolejny wspólnie bawić się w „80”.
Liczymy, iż entuzjazm przy organizowaniu przyszłorocznej imprezy będzie jeszcze większy.
                                                                                                                                                           Elżbieta Majszak
Rada Rodziców SP”80

ZACZYTANY POZNAŃ - ŚWIĘTO KSIĄŻKI DLA CAŁEJ RODZINY
(Skład Kulturalny - ksiągarnia w Galerii MM)
9 i 10 maja 2014r. Poznań oszalał na punkcie czytania! Cały program imprezy znalazł się na łamach Biuletynu Miejskiego, gdzie wspomniano o naszej szkole.
                                                                                                    zobacz
      Ponieważ też jesteśmy zwariowanymi czytelnikami i na dodatek w tym roku obchodzimy 130 rocznicę urodzin K.Makuszyńskiego (patrona naszej szkoły) pojechaliśmy na Aleje Marcinkowskiego do księgarni Skład Kulturalny na spotkanie z panią E. Krygowską-Butlewską, ilustratorką książek dla dzieci, czytanie książek
K. Makuszyńskiego oraz pochwalić się przedstawieniem pt. "Urodziny pana Kornela". Pojechała klasa 5a z wychowawczynią panią J. Biegańską i wybrani uczniowie z klas 3a,4a i 4b z paniami E.Iwaszkiewicz i A. Kułakowską.
Piatkowe spotkanie z panią Krygowską-Butlewską to nauka o ilustrowaniu książek - jak było kiedyś, a jak jest teraz. Pani plastyczka pokazała nam książki z błędami ilustratorskimi. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy, a na koniec były warsztaty plastyczne. każdy dostał papierowy element, z którego własną wyobraźnią miał "coś " stworzyć i to nazwać. Prace uczniów okazały się bardzo ciekawe. Wybrani uczniowie z kl. 5a i ich wychowawczyni czytali fragmenty książki "Panna z mokrą głową". Fragmenty innych książek K. Makuszynskiego czytali uczniowie czterech poznańskich szkół. 
       
          W sobotę spotkaliśmy się znowu w księgarni. Pojechali ze mną Magda Lehmann, Agnieszka Słodzinka z klasy 4b oraz Olek Kamiński z kl. 4a aby porozmawiać w gwarze poznańskiej z panami Jackiem Hałasikiem i Lechem Konopińskim. Spotkaliśmy też wielu pisarzy  i naukowców piszących o Poznaniu.
            Najciekawsze było spotkanie z panią Elizą Piotrowską, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. W tajemnicy przed autorką przetłumaczyłam rozdział jej książki "Ciocią Jadzia - "Podejrzane typy" z polskiego na nasze. Pani Eliza uśmiała się do łez kiedy Agnieszka i Magda przeczytały tekst w gwarze poznańskiej. Pisarka wpisała nam piękną dedykację do książki
i autoryzowała tekst gwarowy.
            Dziękuję nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się do akcji "Zaczytany Poznań"
bibliotekarka E.Iwaszkiewicz

WYCIECZKA DO PRZESZŁOŚCI – KONSTYTUCJA 3 MAJA…
29 kwietnia.2014r. obchodziliśmy w szkole 223. rocznicę uchwalenia Konstytucja 3 maja. Z tej okazji uczniowie przygotowali plakaty i wystawy poświęcone tej uroczystości, które można było oglądać na wszystkich piętrach szkoły. Wysłuchali przez radiowęzeł przygotowanej przez klasę 5b audycji o pewnym rodzeństwie, które przeniosło się w przeszłość. Nagle monitor komputera zaczął mrugać i dzieci znalazły się w 1791 roku, w czasach króla Augusta Poniatowskiego. Byli świadkami niezwykłych emocji towarzyszących obradom sejmu i dyskusjom przedstawicieli różnych stanów. Dowiedzieli się, jak doszło do podpisania drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji. Wszyscy wysłuchali poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara i zaśpiewali hymn państwowy. Podczas przerw czytali okolicznościowe wydanie gazetki szkolnej, które ukazało się z tej okazji.
Piotr Czapara
Aleksandra Ratajewska

PAN KIEDYŚ STANĄŁ NAD BRZEGIEM...
             28 kwietnia 2014r., dokładnie w godzinie, kiedy na Placu Świętego Piotra w Rzymie tłumy pielgrzymów dziękowały Panu Bogu za dar kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w auli, by odkrywać przesłanie życia Wielkiego Świętego. Poprzez teksty życiorysu Karola Wojtyły/Jana Pawła II, śpiew piosenek oraz prezentację multimedialną mogliśmy powrócić do wydarzeń i chwil, w których wielu z nas miało radość uczestniczyć. 
Ze wzruszeniem serca wspólnie zaśpiewaliśmy „Barkę” i wysłuchaliśmy nagrania słów Jana Pawła II wypowiedzianych w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski na krakowskich Błoniach, w których wspominał, jak ta pieśń towarzyszyła Mu przez całe Jego życie i była tchnieniem ojczyzny.
W czasie przedstawienia dziękowaliśmy Janowi Pawłowi II za to, że był i jest papieżem dzieci, młodzieży, rodzin, chorych,… Symboliczne kwiaty nie potrafiły wyrazić tego, co czuło serce… Na zakończenie spotkania uczniowie każdej klasy otrzymali kartkę z cytatem – myślą Świętego Jana Pawła II z zachętą do indywidualnego i wspólnego rozważenia. Wśród słów do refleksji pojawiły się następujące:
  • Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.
  • Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny”.
  • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Oby słowa naszego Wielkiego Rodaka stały się wskazówką dla naszego codziennego życia.
                                                                                                                                                         Katarzyna Maciejewska
Kinga Dratwińska

NIEZWYKŁA LEKCJA MITOLOGII
       Kwietniowa lekcja języka polskiego nie należała do zwyczajnych. W sali można było znaleźć zastawiony smakołykami stół a przy nim samych dostojnych gości. Na wesele boga mórz Posejdona z nereidą Amfitrytą zjechali z samego Olimpu najważniejsi bogowie greccy. Przybyli między innymi Zeus z Herą, Apollo, Demeter, Helios, Afrodyta, Atena, Ares a nawet Hades z psem Cerberem, który podobno nigdy nie lubił takich uroczystości.
                  To klasa 5a zorganizowała lekcję, która w zabawny i niebanalny sposób ułatwiła powtarzanie mitologii greckiej przed sprawdzianem. Uczniowie przygotowali zaproszenia, wizytówki, zredagowali olimpijskie menu oraz przepisy na nektar i ambrozję. Przebrani za bogów greckich opowiadali o swoich postaciach, zdradzając czasami nawet najskrytsze boskie tajemnice. Nawet bogini niezgody – Eris nie udało się popsuć uczty. 
Aleksandra Ratajewska

ZROBILIŚMY COŚ DOBREGO 
AKCJA  "SPRZĄTANIE ŚWIATA-WIOSENNE PORZĄDKI-POZNAŃ 2014"
  25 kwietnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły kolejny raz przyłączyli się do akcji „Sprzątania świata”. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych( w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch działań, początkiem których jest tworzenie odpadów, następnie selektywna zbiórka i na końcu recykling. To także zachęta do dbania o środowisko.
             Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe.       Rozwiązaniem problemu nie jest coroczna zbiórka śmieci lecz zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów(kupowanie rozważne, w opakowaniach ekologicznych, nabywanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku), unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu.
       Mając na celu dobro środowiska i nasze zdrowe życie przystąpiliśmy do działania.
Każda klasa miała wyznaczony teren, który solidnie posprzątała. Podczas czynności porządkowych doszliśmy do wniosku, że nie wszyscy ludzie wiedzą jak dbać o swoje środowisko. Pewnie upłynie jeszcze wiele czasu, nim ludzie zrozumieją, jak ważne jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.
Efekty naszej pracy były zadowalające. Wszyscy uczniowie i nauczyciele sumiennie wywiązali się z zadania.
Mamy nadzieję, że nasza postawa zachęci innych ludzi do podobnego działania i wpłynie na zmianę ich dotychczasowych nawyków.
Joanna Biegańska /Dorota Pietrzyk

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA SŁODYCZY
DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY CUKIEREK, KAŻDĄ CZEKOLADKĘ I KAŻDE CIASTECZKO, ZA KAŻDY GEST ŻYCZLIWOŚCI DLA DZIECI Z POZNAŃSKIEGO DOMU DZIECKA!
Dzięki Waszej ofiarności zebraliśmy
prawie 32 kg słodyczy:
90 czekolad, 81 batonów, 36 paczek ciasteczek,
8 kg: cukierków, lizaków, gum do żucia, 25 szt. czekoladowych zajączków,
4 baranki i całe mnóstwo czekoladowych jajeczek!
Katarzyna Maciejewska
Alina Muszyńska

XXVII AMATORSKI KONKURS GWARY POZNAŃSKIEJ "GODEJCIE PO NASZYMU"
Tej, wiara!
To znowu ja. Pojechaliśmy bimbom 11 kwietnia z Magdą Lehmann z 4b i Olasem Kamińskim z 4a na ten konkurs do klubu "Jubilat". I co?! I znowu jest dobrze! Olas nie gamuła i dostał wyróżnienie za najpiękniejsze darcie kalafy (piękny śpiew). Magda to ma oż dwa dyplumy:
  • dla najmłodszego knajdra
  • III miejsce w ogólnej klasyfikacji.
Dostali tyż piękne nagrody.
GRATULUJEMY !!!
 Ewa Iwaszkiewicz


II WIELKOPOLSKI KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ 
"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" 
Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Król Maciuś I. Honorowy patronat objął Wielkopolski Kurator Oświaty oraz pan dr Marian Król prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.
Uczestniczyliśmy w tym konkursie po raz drugi. Mając na uwadze zeszłoroczne sukcesy (wyróżnienie i III miejsce) stawiliśmy się 5 kwietnia w Publicznym Gimnazjum Katolickim silną grupą : Zosia Dratwińska 3a
Marcel Lewandowski 3a
Wiktoria Nodżak 3a
Julka Gulik 4a
Olek Kamiński 4a
Gabrysia Barańska 6b.
Konkurencja była silna. Do trzydziestki finalistów w swojej kategorii wiekowej weszła Zosia Dratwińska.
GRATULUJEMY !!!
                                                                                                                               Ewa Iwaszkiewicz

XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GWARY POZNAŃSKIEJ
Witejcie Wiaruchna !
Szkoda, że Was nie było u nas wew środę 2 kwietnia ! Zrobili my przegląd (a nie konkurs) gwary poznańskiej, bo nie chcieliście przyjść. Zgłosiła się tylko wiara zez lani 69 i my. Publika w wypucowanych na glanc trzewikach, wypłechtanych girach i nowych ancugach po prostu szalała. Wystąpili :
Karolina Gattner, Zuzanna Lewandowska, Klaudia Milaćić, Róża Złotowicz w scence „Rodzinny obiad” (SP69),
Aleksander Kamiński z piosenką „Szport na kiju musi być” (SP80),
Monika Jaługa, Jakub Kosicki, Mateusz Matuśkiewicz w scence „Obiad w poznańskiej rodzinie” (SP69),
Magdalena Lehmann z wierszem „Paweł i Gaweł” (SP80).
Każdy zez gzubów dostoł dyplum i knipe, a Olas Kamiński nagrodę publiki.
Tak się tym wystempem skatajili, że pomachali publice i poszli do chaty.
Momy nadzieje, że za rok bydzie Was wiyncyj !
                                                                                                                       Joanna Biegańska, Ewa Iwaszkiewicz

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
       Trzy dni bez tornistrów i plecaków. Czas bez zadań domowych i przygotowywania się do sprawdzianów. Czas inny, co nie znaczy, że łatwiejszy. Od poniedziałku 24 marca do środy 26 marca uczniowie mieli stworzone warunki do rozwoju duchowego, do zastanowienia się nad swoim postępowaniem, do podjęcia, być może, ważnych decyzji o swoim życiu. 
Uczniowie spędzali najpierw czas w szkole, gdzie, pod opieką wychowawców, wykonywali zadania przygotowane dla nich przez katechetów, z uwagą obejrzeli przedstawienie Misterium Męki Pańskiej oraz spotkali się z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo. Siostra Mirosława opowiedziała młodszym dzieciom legendę o ptaszku rudziku, który wyjmując kolec z korony cierniowej Pana Jezusa, kroplą krwi zabarwił sobie piórka na rudy kolor. Siostra zaprosiła naszych uczniów do narysowania takiej korony cierniowej i za każdy dobry uczynek dorysowywania kwiatka na kolcach tak, by na koniec Wielkiego Postu korona cierniowa stała się koroną kwiatową.
       Starszym dzieciom siostra Mirosława i siostra Lucyna opowiedziały o swoim zgromadzeniu, o pracy, którą wykonują oraz odpowiedziały na bardzo wiele pytań zadanych przez naszych uczniów. Nic dziwnego, że było ich tyle – w końcu wizyta osób zakonnych w naszej szkole nie zdarza się zbyt często! Całe spotkanie przebiegało w sympatycznej i życzliwej atmosferze, wierzymy więc, że skierowane do nas przez siostry słowo na długo pozostanie w naszych sercach.
Uwieńczeniem zajęć rekolekcyjnych były spotkania z księdzem rekolekcjonistą w kościele Świętej Rodziny oraz Msza Święta. Tutaj tematem przewodnim była postać polskiego papieża, bł. Jana Pawła II.
                                                                                                                                                         Katarzyna Maciejewska
Alina Muszyńska

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ
       Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie Osiemdziesiątki przygotowali przedstawienie wielkopostne o męce Pana Jezusa. W tym roku było ono nietypowe. W roli szkolnych artystów wystąpiły dzieci z Kółka Biblijnego klas I oraz Szkolny Zespół Flażoletowy „Fis”.
Dzieciaki spisały się naprawdę na medal! Ich występ był całkowicie innowacyjny. Oprócz tradycyjnej formy teatralnej wykorzystały one technikę światła i cienia. Obraz powstały na dużym ekranie przemawiał do wyobraźni widzów chyba dobitniej niż słowa. Postać Chrystusa, Piłata, Matki Bożej i innych, widziana tylko jakby w zarysie, była swego rodzaju nowością artystyczną, ale przede wszystkim dawała możliwość głębszego przeżycia religijnego. 
Alina Muszyńska

RYWALIZACJA SPORTOWA KLAS 4
W ramach rywalizacji sportowej klas 4 odbyły się już 2 spotkania. W listopadzie 2013roku chłopcy grali w piłkę nożną. Wówczas lepsi okazali się uczniowie klasy 4 a.  19 marca 2014r. spotkaliśmy się na rozgrywkach w unihoku dziewcząt i chłopców. Tym razem zawody wygrała klasa 4b.Mecze były zacięte a doping uczniów bardzo głośny.
                                                                                                                                                                        Gratulujemy zwycięstw.
Zawody przeprowadziła - Małgorzata Piątek

80-tka NA XII POZNAŃSKICH SPOTKANIACH TARGOWYCH
W dniach 28 lutego - 2 marca 2014r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się XIII Poznańskie Spotkania Targowe "Książka dla dzieci i młodzieży". Ponieważ w roku 2014 mija 130 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego, wiele imprez targowych było poświęconych patronowi "Osiemdziesiątki". Nasi uczniowie uczestniczyli w:
Ogólnopolskim Konkursie plastycznym pt. "W świecie Kornela Makuszyńskiego", gdzie dzieci z klasy 1b: Matylda Buchwald, Marysia Szczepańska oraz z klasy 2a Michał Kozłowski otrzymali wyróżnienia;
- warsztatach pt. "Stemple Makuszyńskiego;
- "szarej godzinie" z Kornelem Makuszyńskim, gdzie pokazaliśmy (jako jedyna szkoła) nasz spektakl pt. "Urodziny pana Kornela";
Otrzymaliśmy gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności, a od organizatora imprezy -Składu Kulturalnego- "Przygody Koziołka Matołka" po polsku i ukraińsku.Klasa 2a z wychowawczynią, panią Kingą Dratwińską, wzięła udział w warsztatach "Kiedy wielcy byli mali" z panią Anną Czerwińską-Rydel, autorką wielu książek o znanych ludziach dla dzieci (m.in. "W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie", "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku", "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie ", "Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim").

KONKURSY MIĘDZYSZKOLNE NA ETAPIE SZKOLNYM
Etap szkolny Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Poznaniu wyłonił najlepszych z klas drugich:
I miejsce Kacper Kubot 2a
II miejsce Julka Nowak 2a
III miejsce Paula Kanior 2b
Zwycięzcy będą zespołowo reprezentować Szkołę podczas Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Poznaniu dla uczniów klas II. Trzymamy za nich kciuki!

Etap szkolny Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który miał miejsce 26.lutego wyłonił najlepszych z klas pierwszych, drugich i trzeciach. Oto laureaci:

Martyna Niedzielska 1b
Ola Mielnik 2a
Zosia Dratwińska 3a
Dziewczęta będą reprezentować Szkołę podczas Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. 
POWODZENIA!

MISTRZOSTWA SZKOŁY
26 lutego 2014roku odbył się turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców o Mistrzostwo Szkoły Podstawowej nr 80.
W zawodach brało udział 32 uczniów. W 36 zaciętych meczach wyłoniliśmy mistrzów. Są nimi:
dziewczęta                                                                    chłopcy

1 miejsce - Aneta Wojciechowska kl.6a                       1 miejsce - Wojciech Bręk kl.6a         
2 miejsce - Karolina Twardowska kl.5a                       2 miejsce - Filip Majszak kl.6a
3 miejsce - Emilia Sarnowska kl.5b                             3 miejsce - Wojciech Maciałowicz kl.5a

Gratulujemy mistrzom. 
 Turniej przygotowała i przeprowadziła Małgorzata Piątek

STARSZY CZYTA MŁODSZEMU – ZIMOWE CZYTANIE BAJEK
       Spotkaliśmy się w zimowy wieczór 15 stycznia 2014 roku w auli wypełnionej blaskiem świec, by wysłuchać bajek… Bajek niezwykłych… czasem smutnych, czasem wywołujących uśmiech na twarzy, historii czasem nieprawdopodobnych… Za oknem padał śnieg, a my przenieśliśmy się do świata, który otulił kocem i zabrał we wspaniałą podróż do krainy fantazji. Krainy, która nie ma granic… Jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury – Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Czytanie książek w takim towarzystwie to była zabawa podwójna. Czytali nauczyciele i uczniowie. Niektórym z nas ten wieczór kojarzył się z czasem spędzonym z rodziną, może dorosłym przypomniał dzieciństwo, a dzieciom pokazał, że świat jest interesujący bez telewizji. Wspólnie doświadczyliśmy przyjemności słuchania, przeżywania i wyobrażania. A kto słuchał bajek uważnie, miał szansę na wygranie słodkości. Quiz przeprowadzony pod koniec naszego spotkania pokazał, że uczniowie naszej szkoły nie tylko umieją pięknie czytać, ale także słuchać uważnie i zapamiętywać szczegóły. 
Joanna Biegańska
Aleksandra Ratajewska

Z JASEŁKAMI DLA INNYCH
          Uczniowie klas 0-III naszej szkoły, jak każdego roku, tak i w tym, w ostatnich dniach przed Świętami Bożego Narodzenia 
      z radością włączali się w zaprezentowanie przygotowanych wspólnie z nauczycielami przedstawień jasełkowych. Prawie       wszystkie klasy wystawiły „swoje sztuki” przed wzruszonymi rodzicami. Te radosne chwile przepełnione były śpiewem kolęd 
 i słowami życzeń.
Ponadto uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawczyni p. Kingi Dratwińskiej i kilkorga rodziców udali się do pacjentów Szpitala Klinicznego nr 5 w Poznaniu, by jak co roku zaprezentować przedstawienie bożonarodzeniowe, podzielić się opłatkiem
i obdarować dzieci własnoręcznie przygotowanymi prezentami. W tym roku chore dzieci kolędowały z postaciami ze znanych im bajek, w które wcielili się uczniowie klasy 2a. Uśmiechnięte twarze pacjentów i personelu, gromkie brawa oraz ciepłe słowa opiekunów sprawiły małym artystom olbrzymią radość, a jednocześnie zachęciły do tego, by kontynuować dzieło. Warto podkreślić, że w tym roku do zbiórki maskotek na rzecz pacjentów dołączyli się pracownicy zaprzyjaźnionego
z „Osiemdziesiątką” Niepublicznego Przedszkola im. Lucyny Krzemienieckiej.
Z kolei uczniowie klasy 3a pod opieką p. Ewy Szczepańskiej oraz p. Katarzyny Maciejewskiej swoje przedstawienie mieli okazję pokazać przedszkolakom oraz seniorom z Klubu „Raszyn”. Wielkim zaszczytem i radością było także zaproszenie Księdza Proboszcza z parafii pw. Świętego Krzyża do zaprezentowania swojego przedstawienia parafianom, w szczególności tym, którzy spotykają się w różnych grupach duszpasterskich. Ławki pełne widzów nie onieśmieliły małych aktorów, a gromkie brawa były najwspanialszą nagrodą za wysiłek związany z przygotowaniem jasełek. 
Ważnym doświadczeniem dla tych uczniów był również udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Jasełek, w którym zajęli 4 miejsce. Wiele niezapomnianych chwil przyniosło natomiast spotkanie z mieszkańcami Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu na ul. Pamiątkowej.

Dziękujemy rodzicom, którzy na różnych etapach pomagali w przygotowaniu i prezentowaniu tego, co z taką radością przygotowały dzieci.

                       Kinga Dratwińska
Katarzyna Maciejewska
Ewa Szczepańska

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
                                 Zgodnie z wieloletnia tradycją i w tym roku 16 grudnia zorganizowano Kiermasz Świąteczny. Jak co roku – dochód z kiermaszu przeznaczony został na szczytny cel. Jedyną tegoroczną „innowacją” był sposób wyboru podmiotu, który miał zostać wsparty kwotą uzyskaną z kiermaszu. Wyboru dokonali sami uczniowie. Powinniśmy być z nich dumni – ich decyzja świadczy o dużej empatii i zrozumieniu potrzeby pomagania rówieśnikom, których los bardzo doświadczył. Nasze dzieci uznały, iż zdobyte pieniądze wspomogą Wielkopolskie Hospicjum Domowe dla dzieci. Hospicjum organizuje specjalistyczną opieką domową dla dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi i innymi schorzeniami ograniczającymi życie na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego. 
Kwota 2.559zł – została wpłacona na konto organizacji.

         Sam Kiermasz Świąteczny – mamy nadzieję – stanowił formę zabawy zarówno dla uczniów jak i rodziców. Każda z klas przygotowała kram, na którym wystawiła własnoręcznie przygotowane atrakcje świąteczne. W tym roku uznano, iż stoisko „Ia” było tym, które zrobiło najlepsze wrażenie (choć zdania były podzielone). Uczniowie tej klasy otrzymali słodką nagrodę – niespodziankę.
         Ale nie tylko stoiska były atrakcjami tego popołudnia. Obecni mogli obejrzeć przedstawienie zaprezentowane przez uczniów, a zaaranżowane przez Panią Ewę Iwaszkiewicz oraz zanucić kolędy przy akompaniamencie Pani Doroty Szukały.
Mamy nadzieję, iż atmosfera Świąt Bożego Narodzenia udzieliła się wszystkim i przetrwała przez wiele dni, a może tygodni.

Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie kiermaszu: dyrekcji, nauczycielom, pozostałym pracownikom szkoły, uczniom, rodzicom oraz dziadkom – bez ich pomocy i zaangażowania nie udałoby się zebrać kwoty 2.559zł, która wspomogła chore dzieci. 
                                                           Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 8O

ANIELSKI KONKURS RODZINNY
                                        Tyle aniołów jednocześnie jeszcze nigdy nie zagościło we wnętrzach „80”. Wszystkie były wyjątkowe i przepiękne. Komisja, która miała wybrać najładniejsze prace – znalazła się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Postanowiono  przyznać 31 równorzędnych wyróżnień, które nagrodzono upominkami. Pozostali uczestnicy konkursu, również otrzymali drobne formy gratyfikacji.

VI SZKOLNE DNI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
              Dnia 12 grudnia 2013r. odbył się konkurs recytatorski w ramach VI Szkolnych Dni Języka Angielskiego.
W kategorii klas 1-3 wygrali:                                       W kategorii klas 4-6 wygrali:
1 miejsceJakub Kozłowski z klasy 2a                      1 miejsceJulia Gulik z 4a i Maria Niedzielska z klasy 5a
2 miejsceAleksandra Mielnik z klasy 2a                  2 miejsceKarolina Gasińska i Artur Stefaniak z klasy 4a
3 miejsceZofia Obara z klasy 3b                              3 miejsceNatalia Korycka z 4b

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

         Dnia 13 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, a na zakończenie zaśpiewali angielskie piosenki uczniowie z klasy 3b oraz dwie uczennice z klasy 3a: Zosia Dratwińska i Wiktoria Nodżak. Konferansjerkę prowadziła Ania Gadzińska z klasy 3a.
                                                                                                     Organizatorki:Katarzyna Małecka i Maria Bobrowska

KONKURS PRZYRODNICZY
                  Dnia 21 listopada 2013 roku odbył się etap szkolny III Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych. Punktualnie o godzinie 13.00 -12 uczniów z klas piątych i szóstych rozpoczęło zmagania z 25 zadaniami
(16 zamkniętymi i 9 otwartymi). Uczestnicy musieli odpowiedzieć między innymi na pytania dotyczące kierunków geograficznych, formy terenu, składu powietrza wydychanego, sąsiadów Polski oraz rozpoznać nazwy gatunkowe zwierząt i rodzaje drzew iglastych. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli co najmniej 75% punktów, czyli 30 punktów- byli to:
Karolina Mielnik z klasy 5a i Michał Moc z klasy 5b.
                                                                                                                     Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!
                                                                                                                                                   Joanna Biegańska

            JUBILEUSZ 50-lecia SP80

                   ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 8 listopada 2013r. obchodziliśmy w szkole Święto Niepodległości. Z tej okazji na wszystkich piętrach można było podziwiać wystawy i plakaty poświęcone tematyce patriotycznej. Uczniowie Osiemdziesiątki podkreślili wagę uroczystości strojem galowym.
     Na trzeciej lekcji najmłodsze klasy (0-3) udały się do auli, by uczestniczyć w Szkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej. Każda klasa lub jej reprezentacja zaśpiewała jeden utwór. Jury stwierdziło, że wyróżnienie zwycięzców jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie wykonania zasługiwały na owacje. Ustalono, że: 
miejsce I zostaje przyznane ex aequo dzieciom z oddziału przedszkolnego, które zaśpiewały utwór „Morze nasze morze”, klasie 1b, która wykonała piosenkę „Przybyli ułani pod okienko” oraz klasie 2a z utworem „Gdy szedłem raz od warty”
miejsce II również ex aequo przyznano klasom: 1a („Maszerują strzelcy”), 2b ("Polska"), 3a („Jak długo na Wawelu”) i 3b („Modlitwa obozowa”).
 Godzinę później z pieśniami patriotycznymi zmierzyły się starsze klasy (4-6). Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce przyznano reprezentacji klasy 6b, która wykonała utwór „Przybyli ułani pod okienko”
II miejsce otrzymała klasa 5b, która wystąpiła z piosenką „Warszawskie dzieci”
Miejsca III nie przyznano.

Z okazji szkolnych obchodów Święta Niepodległości zorganizowano także Konkurs Poezji Patriotycznej
 III miejsce zdobyła Maja Wachowiak z 6a, 
 II miejsce - Karolina Gasińska z 4a,
 I miejsce Gabrysia Barańska z kl. 6b z wierszem pt. "Polska nasza" :

Biały orzeł, dumny znak.
Symbol Polan, stoczonych walk.
Biały orzeł to nie ja, lecz my:
Polski naród, spełnione sny.
Pod jego skrzydłami husaria wszak
Pędziła Turka i Szweda ot tak!
Z jego szponami, piorunem, żelaza zwał
Gonił Krzyżaków i łupnia im dał.
Król Jagiełło, dzielny wódz,
Szybko o bramy Malborka jął tłuc.
Biały orzeł, tarana grot.
Polski my naród, bohaterów grzmot.
                                                                                                                 
                                                                                                                     Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! 
                                                                                                                                      Aleksandra Ratajewska
                                                                                                                 Piotr  Czapara

URODZINOWA KARTKA DLA OLIWKI 
  Największym marzeniem małej Oliwki z Zielonej Góry, chorej na białaczkę, było otrzymać jak największą ilość kartek z okazji szóstych urodzin. Gdy tylko uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się o pragnieniu małej dziewczynki, z otwartym sercem włączyli się w przygotowanie różnych kartek. Życzyli przede wszystkim zdrowia, ale także dużo radości i wspaniałych przyjaciół. W sumie wysłaliśmy około 150 kartek. W morzu miliona kartek, które otrzymała jubilatka, to pewnie niewiele, ale ufamy, że każda z nich sprawiła uśmiech na twarzy obdarowanego dziecka. Serca obdarowujących także przepełniała radość.
                                                                           
                                                                                                                        Katarzyna Maciejewska 

JESTEŚMY STUDENTAMI 

    Uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach kółka przyrodniczego przystąpili do projektu „Mały Medyk”.
Są to cykliczne zajęcia zorganizowane dla uczniów szkół podstawowych przez Uniwersytet Medyczny 
w Poznaniu. 18 października 2013r.  nastąpiła inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014- uczniowie naszej szkoły stali się „studentami”, otrzymali indeksy i wysłuchali pierwszych wykładów.
Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu; dzieci uczestniczyć będą w spotkaniach z ciekawymi ludźmi 
i wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce.
                Pierwsze spotkanie z lekarzami okazało się niezwykle interesujące, a „świeżo upieczeni” studenci z zaciekawieniem wysłuchali pierwszych wykładów na temat funkcjonowania naszego organizmu i szpiku kostnego człowieka. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą równie interesujące dla młodych studentów.
                                                                                                                  Uczniowie klasy 5a i opiekun: Joanna Biegańska

                         AQUANET W SZKOLE
W ramach akcji edukacyjnej „Plusk” prowadzonej przez firmę Aquanet, 18 października 2013r. dzieci z klas 2b i 3b uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielką firmy. Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się co dzieje się ze ściekami, które wypływają m.in. z naszych domów, oraz jaką drogę pokonuje woda zanim trafi do naszych mieszkań.
Pani wyjaśniła uczniom jak zamienia się ścieki w czystą wodę. Przybliżyła proces oczyszczania sposobem mechanicznym, opowiedziała o bioreaktorach. Wyjaśniła uczniom jak wytwarza się biogaz – „ zieloną energię”. Dzieci zaciekawiła informacja dlaczego Bóbr Plusk stał się symbolem Aquanetu. Dowiedziały się również, że firma „zatrudnia” 8 szczeżui wielkich, które nieustannie czuwają nad jakością wody. a koniec każde dziecko otrzymało drobny upominek w postaci gry planszowej.
                                                                                                                 Lidia Matyja

JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI
Po wielu próbach i silnych emocjach 18 października 2013 r. uczniowie klas 1a i 1b przystąpili do uroczystego Pasowania na Ucznia. Chłopcy i dziewczynki z klas pierwszych złożyły ślubowanie, zostały pasowane przez pana dyrektora, a przedstawiciele klas podpisali Akt Pasowania. Niespodziankom jednak nie było końca. Program artystyczny dla młodszych kolegów i koleżanek przygotowali uczniowie klasy 3b. Wykorzystali do tego jak zawsze wdzięczne wiersze Jana Brzechwy oraz piosenki dotyczące życia ucznia w szkole. Potem wręczyli wykonane własnoręcznie upominki. Po rozejściu się do klas dzieci miały dalszy ciąg przyjemnego świętowania. 
                                                                                                                    Lidia Matyja

KONKURS NA NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO PRACOWNIKA SZKOŁY 
     14października 2013r. w Dzień Edukacji Narodowej ogłoszono wyniki konkursu na Najsympatyczniejszego Pracownika Szkoły. Uczniowie SP 80 zdecydowali, że:

   I miejsce zajęła pani Joanna Biegańska
  II miejsce pan Piotr Czapara
 III miejsce pani Bronisława Kaźmierczak
                                                                    Serdecznie gratulujemy!
                                                                                               
                                                                                                                          Samorząd  Uczniowski SP8O

„NIE BÓJMY SIĘ RATOWAĆ”
            Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Od szybkości decyzji, celowości zabiegów ratowniczych wykonanych bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku może zależeć czyjeś życie. Aby pomóc, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Biorąc to pod uwagę 11 października 2013r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w I Miejskim Konkursie- „ Nie bójmy się ratować”-dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 74 w Poznaniu. Uczniowie naszej szkoły, którzy przystąpili do konkursu to:
Paula Skrzypczak- klasa VIb
Wojciech Sikora- klasa Va
                                        Jarosław Giembicki- klasa IVb

                Zmagali się oni z testem na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz z wykorzystaniem tej wiedzy w praktyce.
Rywalizacja była bardzo duża, a nasi uczniowie zajęli IV miejsce.
                Po zmaganiach konkursowych na boisku szkolnym odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez przedstawicieli służb mundurowych. Biorąc udział w konkursie przekonaliśmy się, że nawet dzieci mogą służyć pomocą 
w nagłych wypadkach i czasami mobilizować swoich rodziców do aktywności w tym zakresie.
                                                                                                                                                        Joanna Biegańska

    SAMORZĄD UCZNIOWSKI - WYBORY
              24 września 2013 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Prawo do głosowania mieli przedstawiciele klas III-VI.Kandydatami byli uczniowie klas piątych i szóstych, spośród których wyłoniona została Rada Samorządu Uczniowskiego. Oto wyniki:
Przewodniczącą została ponownie uczennica klasy VIb- Paula Skrzypczak.
Jej zastępcą  Filip Majszak – klasa VIa
SkarbnikIiem  Karolina Twardowska- klasa Va
Maria Niedzielska- klasa Va (pomoc
)
    Wybrani uczniowie pełnić będą swoją funkcję przez rok szkolny 2013/2014, a potem… nowe wybory, nowi kandydaci i nowe zadania.

SPRZĄTANIE ŚWIATA-POZNAŃ 2013”
„ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”

               20 września 2013 r. uczniowie uzbrojeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz worki foliowe, wyruszyli na coroczną walkę z ogromem śmieci. Wśród uczestników walki- wszystkich uczniów naszej szkoły nie zaobserwowano objawów strachu, przerażenia, bądź panicznego lęku przed wrogiem. Co więcej, od samego początku na twarzach nieustraszonych wojowników można było dostrzec wyraz zadowolenia i pewności siebie, przejawiający się w przysłowiowym uśmiechu „od ucha do ucha”. Dowodzący akcją nauczyciele ze stoickim spokojem wyjaśniali swoim podopiecznym wiele pojęć związanych z ochroną środowiska- młodą damą, której należało bronić podczas trwania akcji zbrojnej.
Już od samego rana w powietrzu wyczuwało się wolę walki. Słychać było szelest napełnianych w zaskakującym tempie worków na śmieci i okrzyki zadowolenia z poddających się leżących butelek, niezliczonej ilości papierków i innych odpadów. Niezwykłą satysfakcję odczuwali wojownicy penetrujący wcześniej wyznaczone obszary obejmujące terytorium ulic: Pogodnej, Kłuszyńskiej, Raszyńskiej oraz tereny wokół szkoły.
Dobrze przygotowanych pod względem teoretycznym uczestników walki zaskoczyła jedynie kwestia liczebności armii wroga.
       Aż trudno w to uwierzyć, ale podczas akcji naszym dzielnym oddziałom udało się oczyścić terytorium z wroga, którego umieszczono
w 12 workach!
Kolejny raz wygraliśmy bój z okrutnym wrogiem.
Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ten triumf nie jest ostateczny!
                                                                                               Joanna Biegańska i Dorota Pietrzyk
CZERWIEC
MAJ
KWIECIEŃ
MARZEC
LUTY
STYCZEŃ
GRUDZIEŃ
LISTOPAD
PAŹDZIERNIK
WRZESIEŃ