KORNELOWCY ZNÓW RAZEM
Wronki - piękne wielkopolskie miasto, a w nim Szkoła Podstawowa nr 2 im. K.Makuszyńskiego. Odwiedziliśmy ją 13 czerwca 2014r. w piątek ()wcale nie pechowy) - na zaproszenie pani dyrektor, nauczycieli i uczniów, na zorganizowany tam przegląd twórczości Kornela Makuszyńskiego wśród szkół imienia tego pisarza. Pojechaliśmy z naszym przedstawieniem pt. "Urodziny pana Kornela". Było przesympatycznie!
Pani Marlena Kaźmierczak, nauczycielka języka polskiego, wraz z uczniami przyszli po nas na dworzec. Od razu poszliśmy do sali kinowej, mieszczącej się obok szkoły, gdzie odbywał się przegląd. Oprócz nas wystąpiły jeszcze trzy szkoły: SP2 z Wronek (gospodarze), SP ze Skwierzyny i SP z Kruszewa.
Uczniowie z Wronek obejrzeli i nagrodzili gromkimi brawami wszystkie przedstawienia. Zostaliśmy zaproszeni na obiad
i słodki poczęstunek. Następnie jeszcze przez dwie godziny bawiliśmy się wszyscy razem na festynie szkolnym. Pełni emocji
i zapewnień, że spotkamy się za rok, wróciliśmy do Poznania
Ewa Iwaszkiewicz i Agata Kułakowska
P.S.
Nasza nauczycielka, pani Ewa Szczepańska, pamięta spotkania "kornelowców" w latach 90-tych. Szczególnie utkwiły jej w pamięci kontakty właśnie ze szkołą we Wronkach, z klasą pani Krystyny Tomczak, która później została dyrektorką wroneckiej szkoły.
DZIENNIKARSKA WYPRAWA
10 czerwca 2014r. młodzi dziennikarze redagujący szkolną gazetkę 80 jest w dechę wybrali się na wycieczkę do poznańskiej siedziby Telewizji Polskiej. Mieli okazję zobaczyć studio, w którym przygotowuje się programy informacyjne: Teleskop i Telekurier, usiąść na fotelu prezentera i przeczytać informacje z promptera wyświetlającego tekst newsa. Zapowiadali też pogodę na tle mapy, którą musieli sobie wyobrazić, gdyż tego wymaga współczesna technika obróbki obrazu (green box). Odwiedzili także charakteryzatornię i montażownię, w której nagrywali swoje głosy jak profesjonalni dziennikarze. W reżyserce dowiedzieli się, na czym polega praca wydawcy programu i realizatora dźwięku. Pani redaktor, która gościła nas w TVP, uświadomiła adeptom sztuki dziennikarskiej, jak interesujący i jednocześnie trudny może być zawód dziennikarza telewizyjnego.
Aleksandra Ratajewska
Dodatkowo odbył się mecz piłki nożnej chłopców klas 6 i 5.
Mecz był bardzo zacięty ale zdecydowanie wygrała reprezentacja klas 6.
Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy osiągniętych rezultatów. Małgorzata Piątek
PAN KIEDYŚ STANĄŁ NAD BRZEGIEM...
28 kwietnia 2014r., dokładnie w godzinie, kiedy na Placu Świętego Piotra w Rzymie tłumy pielgrzymów dziękowały Panu Bogu za dar kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w auli, by odkrywać przesłanie życia Wielkiego Świętego. Poprzez teksty życiorysu Karola Wojtyły/Jana Pawła II, śpiew piosenek oraz prezentację multimedialną mogliśmy powrócić do wydarzeń i chwil, w których wielu z nas miało radość uczestniczyć.
Ze wzruszeniem serca wspólnie zaśpiewaliśmy „Barkę” i wysłuchaliśmy nagrania słów Jana Pawła II wypowiedzianych w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski na krakowskich Błoniach, w których wspominał, jak ta pieśń towarzyszyła Mu przez całe Jego życie i była tchnieniem ojczyzny.
W czasie przedstawienia dziękowaliśmy Janowi Pawłowi II za to, że był i jest papieżem dzieci, młodzieży, rodzin, chorych,… Symboliczne kwiaty nie potrafiły wyrazić tego, co czuło serce… Na zakończenie spotkania uczniowie każdej klasy otrzymali kartkę z cytatem – myślą Świętego Jana Pawła II z zachętą do indywidualnego i wspólnego rozważenia. Wśród słów do refleksji pojawiły się następujące:
- „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.
- „Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny”.
- „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Oby słowa naszego Wielkiego Rodaka stały się wskazówką dla naszego codziennego życia.
Katarzyna Maciejewska
Kinga Dratwińska
80-tka NA XII POZNAŃSKICH SPOTKANIACH TARGOWYCH
W dniach 28 lutego - 2 marca 2014r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się XIII Poznańskie Spotkania Targowe "Książka dla dzieci i młodzieży". Ponieważ w roku 2014 mija 130 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego, wiele imprez targowych było poświęconych patronowi "Osiemdziesiątki". Nasi uczniowie uczestniczyli w:
Ogólnopolskim Konkursie plastycznym pt. "W świecie Kornela Makuszyńskiego", gdzie dzieci z klasy 1b: Matylda Buchwald, Marysia Szczepańska oraz z klasy 2a Michał Kozłowski otrzymali wyróżnienia;
- warsztatach pt. "Stemple Makuszyńskiego;
- "szarej godzinie" z Kornelem Makuszyńskim, gdzie pokazaliśmy (jako jedyna szkoła) nasz spektakl pt. "Urodziny pana Kornela";
Otrzymaliśmy gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności, a od organizatora imprezy -Składu Kulturalnego- "Przygody Koziołka Matołka" po polsku i ukraińsku.Klasa 2a z wychowawczynią, panią Kingą Dratwińską, wzięła udział w warsztatach "Kiedy wielcy byli mali" z panią Anną Czerwińską-Rydel, autorką wielu książek o znanych ludziach dla dzieci (m.in. "W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie", "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku", "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie ", "Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim").
Ponadto uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawczyni p. Kingi Dratwińskiej i kilkorga rodziców udali się do pacjentów Szpitala Klinicznego nr 5 w Poznaniu, by jak co roku zaprezentować przedstawienie bożonarodzeniowe, podzielić się opłatkiem
i obdarować dzieci własnoręcznie przygotowanymi prezentami. W tym roku chore dzieci kolędowały z postaciami ze znanych im bajek, w które wcielili się uczniowie klasy 2a. Uśmiechnięte twarze pacjentów i personelu, gromkie brawa oraz ciepłe słowa opiekunów sprawiły małym artystom olbrzymią radość, a jednocześnie zachęciły do tego, by kontynuować dzieło. Warto podkreślić, że w tym roku do zbiórki maskotek na rzecz pacjentów dołączyli się pracownicy zaprzyjaźnionego
z „Osiemdziesiątką” Niepublicznego Przedszkola im. Lucyny Krzemienieckiej.
VI SZKOLNE DNI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Dnia 12 grudnia 2013r. odbył się konkurs recytatorski w ramach VI Szkolnych Dni Języka Angielskiego.
W kategorii klas 1-3 wygrali: W kategorii klas 4-6 wygrali:1 miejsce – Jakub Kozłowski z klasy 2a 1 miejsce – Julia Gulik z 4a i Maria Niedzielska z klasy 5a2 miejsce – Aleksandra Mielnik z klasy 2a 2 miejsce – Karolina Gasińska i Artur Stefaniak z klasy 4a3 miejsce – Zofia Obara z klasy 3b 3 miejsce – Natalia Korycka z 4bZwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Dnia 13 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, a na zakończenie zaśpiewali angielskie piosenki uczniowie z klasy 3b oraz dwie uczennice z klasy 3a: Zosia Dratwińska i Wiktoria Nodżak. Konferansjerkę prowadziła Ania Gadzińska z klasy 3a. Organizatorki:Katarzyna Małecka i Maria Bobrowska
JUBILEUSZ 50-lecia SP80
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIDnia 8 listopada 2013r. obchodziliśmy w szkole Święto Niepodległości. Z tej okazji na wszystkich piętrach można było podziwiać wystawy i plakaty poświęcone tematyce patriotycznej. Uczniowie Osiemdziesiątki podkreślili wagę uroczystości strojem galowym.
Na trzeciej lekcji najmłodsze klasy (0-3) udały się do auli, by uczestniczyć w Szkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej. Każda klasa lub jej reprezentacja zaśpiewała jeden utwór. Jury stwierdziło, że wyróżnienie zwycięzców jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie wykonania zasługiwały na owacje. Ustalono, że:
miejsce I zostaje przyznane ex aequo dzieciom z oddziału przedszkolnego, które zaśpiewały utwór „Morze nasze morze”, klasie 1b, która wykonała piosenkę „Przybyli ułani pod okienko” oraz klasie 2a z utworem „Gdy szedłem raz od warty”.
miejsce II również ex aequo przyznano klasom: 1a („Maszerują strzelcy”), 2b ("Polska"), 3a („Jak długo na Wawelu”) i 3b („Modlitwa obozowa”).
Godzinę później z pieśniami patriotycznymi zmierzyły się starsze klasy (4-6). Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce przyznano reprezentacji klasy 6b, która wykonała utwór „Przybyli ułani pod okienko”,
II miejsce otrzymała klasa 5b, która wystąpiła z piosenką „Warszawskie dzieci”.
Miejsca III nie przyznano.
Z okazji szkolnych obchodów Święta Niepodległości zorganizowano także Konkurs Poezji Patriotycznej.
III miejsce zdobyła Maja Wachowiak z 6a,
II miejsce - Karolina Gasińska z 4a,
I miejsce - Gabrysia Barańska z kl. 6b z wierszem pt. "Polska nasza" :
Biały orzeł, dumny znak.
Symbol Polan, stoczonych walk.
Biały orzeł to nie ja, lecz my:
Polski naród, spełnione sny.
Pod jego skrzydłami husaria wszak
Pędziła Turka i Szweda ot tak!
Z jego szponami, piorunem, żelaza zwał
Gonił Krzyżaków i łupnia im dał.
Król Jagiełło, dzielny wódz,
Szybko o bramy Malborka jął tłuc.
Biały orzeł, tarana grot.
Polski my naród, bohaterów grzmot.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Aleksandra Ratajewska
Piotr Czapara
URODZINOWA KARTKA DLA OLIWKI
Największym marzeniem małej Oliwki z Zielonej Góry, chorej na białaczkę, było otrzymać jak największą ilość kartek z okazji szóstych urodzin. Gdy tylko uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się o pragnieniu małej dziewczynki, z otwartym sercem włączyli się w przygotowanie różnych kartek. Życzyli przede wszystkim zdrowia, ale także dużo radości i wspaniałych przyjaciół. W sumie wysłaliśmy około 150 kartek. W morzu miliona kartek, które otrzymała jubilatka, to pewnie niewiele, ale ufamy, że każda z nich sprawiła uśmiech na twarzy obdarowanego dziecka. Serca obdarowujących także przepełniała radość.
Katarzyna Maciejewska
JESTEŚMY STUDENTAMI
Uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach kółka przyrodniczego przystąpili do projektu „Mały Medyk”.
Są to cykliczne zajęcia zorganizowane dla uczniów szkół podstawowych przez Uniwersytet Medyczny
w Poznaniu. 18 października 2013r. nastąpiła inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014- uczniowie naszej szkoły stali się „studentami”, otrzymali indeksy i wysłuchali pierwszych wykładów.
Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu; dzieci uczestniczyć będą w spotkaniach z ciekawymi ludźmi
i wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce.
Pierwsze spotkanie z lekarzami okazało się niezwykle interesujące, a „świeżo upieczeni” studenci z zaciekawieniem wysłuchali pierwszych wykładów na temat funkcjonowania naszego organizmu i szpiku kostnego człowieka. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą równie interesujące dla młodych studentów.
Uczniowie klasy 5a i opiekun: Joanna Biegańska
KONKURS NA NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO PRACOWNIKA SZKOŁY
14października 2013r. w Dzień Edukacji Narodowej ogłoszono wyniki konkursu na Najsympatyczniejszego Pracownika Szkoły. Uczniowie SP 80 zdecydowali, że: I miejsce zajęła pani Joanna Biegańska II miejsce pan Piotr Czapara III miejsce pani Bronisława Kaźmierczak Serdecznie gratulujemy!
Samorząd Uczniowski SP8O
„NIE BÓJMY SIĘ RATOWAĆ”
Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Od szybkości decyzji, celowości zabiegów ratowniczych wykonanych bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku może zależeć czyjeś życie. Aby pomóc, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Biorąc to pod uwagę 11 października 2013r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w I Miejskim Konkursie- „ Nie bójmy się ratować”-dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 74 w Poznaniu. Uczniowie naszej szkoły, którzy przystąpili do konkursu to:Paula Skrzypczak- klasa VIb
Wojciech Sikora- klasa Va
Jarosław Giembicki- klasa IVb Zmagali się oni z testem na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz z wykorzystaniem tej wiedzy w praktyce.Rywalizacja była bardzo duża, a nasi uczniowie zajęli IV miejsce. Po zmaganiach konkursowych na boisku szkolnym odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez przedstawicieli służb mundurowych. Biorąc udział w konkursie przekonaliśmy się, że nawet dzieci mogą służyć pomocą w nagłych wypadkach i czasami mobilizować swoich rodziców do aktywności w tym zakresie.
Joanna Biegańska
„SPRZĄTANIE ŚWIATA-POZNAŃ 2013”
„ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”
20 września 2013 r. uczniowie uzbrojeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz worki foliowe, wyruszyli na coroczną walkę z ogromem śmieci. Wśród uczestników walki- wszystkich uczniów naszej szkoły nie zaobserwowano objawów strachu, przerażenia, bądź panicznego lęku przed wrogiem. Co więcej, od samego początku na twarzach nieustraszonych wojowników można było dostrzec wyraz zadowolenia i pewności siebie, przejawiający się w przysłowiowym uśmiechu „od ucha do ucha”. Dowodzący akcją nauczyciele ze stoickim spokojem wyjaśniali swoim podopiecznym wiele pojęć związanych z ochroną środowiska- młodą damą, której należało bronić podczas trwania akcji zbrojnej.
Już od samego rana w powietrzu wyczuwało się wolę walki. Słychać było szelest napełnianych w zaskakującym tempie worków na śmieci i okrzyki zadowolenia z poddających się leżących butelek, niezliczonej ilości papierków i innych odpadów. Niezwykłą satysfakcję odczuwali wojownicy penetrujący wcześniej wyznaczone obszary obejmujące terytorium ulic: Pogodnej, Kłuszyńskiej, Raszyńskiej oraz tereny wokół szkoły.
Dobrze przygotowanych pod względem teoretycznym uczestników walki zaskoczyła jedynie kwestia liczebności armii wroga.
Aż trudno w to uwierzyć, ale podczas akcji naszym dzielnym oddziałom udało się oczyścić terytorium z wroga, którego umieszczono
w 12 workach!
Kolejny raz wygraliśmy bój z okrutnym wrogiem.
Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ten triumf nie jest ostateczny!
Joanna Biegańska i Dorota Pietrzyk